grocery bill? Help!

posted 2 years ago in Home
Post # 2
Member
1802 posts
Buzzing bee

I spend between $400-450 per month for the two of us, but that includes toiletries and dog food for one dog. We go shopping for the entire month on the first of the month, and then once a week we supplement our perishable goods. Typically we will spend about $350 on our big trip and then $25 on our weekly trips. 

Post # 3
Member
1099 posts
Bumble bee
  • Wedding: January 2016

We have 2 adults, 9 year old daughter and 40lb dog in our house and we spend $100-$150 per week. More expensive weeks include household items and dog food as well. My FI uses his work AMEX for his lunches and what not and we maybe eat out maybe twice a week, sometimes not at all. Hoping to change that and bring it down to once a month though soon! And we live near Omaha, Nebraska.

Post # 4
Member
602 posts
Busy bee

We’re a family of two and I spend between $150-$200 p/week. If I’m trying to be budget concious, I can normally feed us for around $100 p/week but that’s with penny pinching and boring meals. We buy lunch a few times per week and normally go out for dinner or get take out at least once a week. We’re in the northeast. 

Post # 5
Hostess
2920 posts
Sugar bee
  • Wedding: April 2014

I would say maybe $85-90 per week for 2 people. That is groceries only. We also go out to eat for lunch or dinner 1-2 times per week averaging $25-30 for 2 people each time we go 

Post # 6
Member
6592 posts
Bee Keeper

We make lots of little grocery and food purchases, so it’s difficult to give an estimate off the top of my head. However, I am very conscious of shopping sales, and FI does a lot of home cooking. Do you have an Aldi in your area? I LOVE that place for produce as well as other staples.

Post # 7
Member
2523 posts
Sugar bee
  • Wedding: April 2014 - Italian Villa

If I’m really careful, we can do it for about $350/month (2 of us, plus food for for 2 cats and 1 dog). We live in Colorado. $450 is more realistic. Our grocery bills have gone up a bit because we aren’t eating out or ordering in (pinching our pennies).

We live in the mountains, so some things are more expensive (produce, for example). I think when we lived in the Denver area it was more like $300-400 per month.

Post # 8
Member
2273 posts
Buzzing bee
  • Wedding: September 2012 - Southern California

For just the two of us, we spend about $250 per month (we grocery shop every other week ..so give or take).  My husband takes his lunch about 3 out of 5 times a week & I take mine about once a week.  It’s something we need to work on!  We only eat out for dinner though about once a week, if that.  We’re in Southern California.  None of this includes our dog or “other” purchases, such as wine, beer, etc haha.

Post # 9
Member
2523 posts
Sugar bee
  • Wedding: April 2014 - Italian Villa

I also wanted to add that I’ve started doing meal planning, and that’s saving us money on groceries because we are buying only what we need for our meals (plus some snakc) instead of buying random items and then making additional trips to the store to get extra ingredients for dinner (which always result in buying “extras”).

Post # 10
Member
13003 posts
Honey Beekeeper
  • Wedding: June 2011

We do about $350-$450 a month for all food.  Closer to $450 if I’m lazy and we have to buy lunch a lot, more like $350 if I pack lunch.  Occasionally as low as $300 if there are really good sales and I’m good about packing lunch.  We don’t eat out for dinners at all.

Post # 11
Member
552 posts
Busy bee
  • Wedding: June 2014

We spend about $400 per month for two of us and one small dog. That includes all our toiletries and paper goods as well. We both pack our lunches daily and only eat out about once a month. We don’t buy a lot of meat because my husbands parents have a mixed farm and we trade work for beef and chicken. We could spend less on groceries if we needed to by cutting down on dairy and seafood,  but we both make good money and our current level of saving is more than enough. Meal planning is a huge help in sticking with the budget though. We make a plan and grocery list every Sunday and know what our grocery bill will be within a few dollars before we even go to the store.

  • This reply was modified 2 years, 2 months ago by  luckyshot.
  • This reply was modified 2 years, 2 months ago by  luckyshot.
Post # 12
Member
552 posts
Busy bee
  • Wedding: June 2014

Oh and we live in Alberta, Canada so we pay more for everything than you would in the US midwest.

Post # 13
Member
1055 posts
Bumble bee
  • Wedding: September 2013

We are in Ohio.  We spend about $350 average per month.  We eat out probably 10 meals (between lunch and dinner) each month.

Post # 14
Member
3530 posts
Sugar bee

Ljubav:  Family of three, two adults, one child, one chicken, and one cat.  We easily spend $400/month, most likely more on all of that becuase we bring lunch every day.  It does sound expensive, but the food we buy lasts a month or more depending on what we make with the food, and a good portion of that money is baby food (we don’t make own yet, becuase she still hasn’t completely learned chew then swallow, so we don’t want her to choke).

Post # 15
Member
2052 posts
Buzzing bee

I would estimate we spend about $300 a month but it’s hard to say because we often stock up on basics once when they’re on sale, and then go to the store when needed for specific items.

I often forget to take meat out to thaw so I don’t usually buy extra meat and freeze it anymore unless there’s a really good deal. So usually when going to the store it’s for meat. Thankfully we live about 3 blocks from a grocery store so little trips aren’t a big deal

Leave a comment


Sent weekly. You may unsubscribe at any time.

Find Amazing Vendors