(Closed) Grocery Bill

posted 5 years ago in Money
Post # 3
Member
2254 posts
Buzzing bee
  • Wedding: October 2012

I usually wait for sales and load up on certain items that can be frozen like meats. Usually those grocery trips will set us back between $200-300 but its fine bc its supposed to last for months. We usually go about once a week to buy fresh produce, milk, etc and that usually rings up to about $20 a week. I think averaging out all the costs our grocery bill is about $50 a week. 

Post # 4
Member
482 posts
Helper bee
  • Wedding: August 2014

We spend about $100-$120 every two weeks. We live in southern Cali though where things are generally more expensive. I use a lot of coupons but we also buy things we want.

Post # 5
Member
1032 posts
Bumble bee

We spend about $100-140 a week to buy things for breakfast/lunch/dinner.

Lunch food (sandwich bread, good quality sliced meat, sliced cheese, lettuce, and yogurt) itself is $40. We bring our lunches to work every single day.

Then for dinners, I’ll buy 1 kind of meat for the week (for example, this week, I bought a pack of chicken breasts). I weigh/measure EVERYTHING too. My boyfriend and I always end up splitting 1 chicken breast between the 2 of us. And if we have a side of pasta, I measure the 2oz/each (serving size) of pasta before boiling it. We rarely go out to eat; we save that for the weekends.

And somehow, after all this effort, we’re still f’cking broke all the time. Sigh.

 

ETA: We live in SoCal, where everything is over priced.

Post # 6
Member
456 posts
Helper bee
  • Wedding: October 2012

We spend 800 a month on groceries and eating out. But mostly , that is groceries and lunch for work. We cook during the week and eat out maybe once a week.

We do eat very healthy though. It is worth it to me to spend more on healthy food to be healthy now than to eat garbage and pay tons in medical bills in the future!!

Eat to your health!

Post # 7
Member
6015 posts
Bee Keeper
  • Wedding: March 2012

I just dropped $18.00 at the Farmer’s Market, that should last about a week, and another $75,00 at the grocery store on meat and lettuce.  The store we have down here, Winn Dixie had buy 5 pork loins for $20.00, so I snapped that up.  They have things like that all the time so it’s hard to judge what I spend for a legit week of groceries.  WD also has deals toward money off on gas, so if you buy X you get $.05/$.10/$.15 off a gallon, plus if you spend a certain amount a month you get more off…. last month we paid $.70 per gallon of gas for DH(he does the most driving)

Post # 8
Member
12827 posts
Honey Beekeeper
  • Wedding: November 1999

We probably spend $400-500 per month, for just the two of us.  We eat organic meats and produce, so that adds to the cost.

Post # 9
Member
8464 posts
Bumble Beekeeper
  • Wedding: April 2013

Wow, I’m suprised to see how much other bees spend on grocieries (the girls from CA don’t suprise me though, I grew up there and everything is expensive, even the water).  I guess I’ve just gotten used to living in NC.  We spend about $50-$70 a week on groceries, but we’re lucky because we have a ton of farmer’s markets around us for cheap, fresh produce.  We purchase humane certified eggs and milk, and always go for non-GMO/hormone free.  We also make everything from scratch, nothing is pre-cut or “just add.”

@LadyMoriarty: you can save yourself some money by baking your own sandwich bread/rolls.  It literally costs pennies to make breads.

Post # 10
Member
705 posts
Busy bee
  • Wedding: June 2013

My Fi and I pay around 120 a week on groceries, but that is for everything (breakfast/lunch/Dinner) and we eat out about 1x a week

Post # 11
Member
8158 posts
Bumble Beekeeper
  • Wedding: August 2012

We probably spend around $500/month for the two of us. I do buy a lot of healthier type foods which usually cost more and go on sale less, unfortunately.

Post # 12
Member
718 posts
Busy bee
  • Wedding: March 2014

Having a triathlete FI is hard (he eats SO MUCH), but in general I can keep our weekly bill down to about $70-$100.  We also eat organic when possible and cook all our own food.  I can’t have caramel coloring and have been getting tested for celiac so gluten is also out currently.  Makes things a tad more expensive, but we’d rather eat well than be sick.  In the summer I can visit the farmer’s market though and that really cuts down on our produce costs.

We’re in Pittsburgh.

Post # 13
Member
5065 posts
Bee Keeper
  • Wedding: April 2014

I am also finding that the price of food has gone up dramatically over the last few years…even basic stuff, like bread and milk.

Post # 14
Member
1181 posts
Bumble bee
  • Wedding: August 2013

We spend about $60 a week. In the summer it’s more (we buy more steak)

Post # 15
Member
9062 posts
Buzzing Beekeeper
  • Wedding: December 2012

Here in Oklahoma I average about 80 a week, a bit more if I need to “replenish” (Buying small necessities, like spices and flour and the such). It drops to probably around 20-40 a week when my husband deploys. I don’t make fancy dinners for myself and pretty much live off of ramen.

Post # 16
Hostess
16217 posts
Honey Beekeeper

We’re spending more than I want to be, but it includes food to pack lunches every day for work, plus I don’t separate out costs for toiletries and things, which really add up!

The topic ‘Grocery Bill’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors