How much did you pay for wedding favors?

posted 3 years ago in Favors
  • poll: The favors were....
    less than $5 per person : (91 votes)
    84 %
    between $5-10 per person : (14 votes)
    13 %
    between $10-20 per person : (2 votes)
    2 %
    more than $20 per person : (1 votes)
    1 %
  • Post # 3
    3195 posts
    Sugar bee
    • Wedding: October 2010

    As long as you can afford the price of the favors, you are not over spending.

    Guests hardly notice favors anyway. 

    My husband and I will be spending about $4.00 per favor. 

    What will you be spending?

    Post # 4
    975 posts
    Busy bee
    • Wedding: September 2014 - Banff, Alberta

    Holy crap! $20 on a favor is “on a budget”?! Less than $1 a favor would be budget. 

    Post # 5
    1590 posts
    Bumble bee
    • Wedding: March 2014

    Just about $4 per person, but I was hoping to keep it under $2. 

    Post # 6
    2878 posts
    Sugar bee

    I’ve seen somewhere a good guideline is 3% of your budget for favors. Then it also depends if you feel it’s worth it, if you’re wishing to spend that much (or that little) over favors most people will, unfortunately, leave behind or throw in the thrash can … I think it’s important to keep this in mind, it’s a personal decision, don’t think I’m saying this as a judgement, but to me I think favors are encouraged because weddings encourage cunsumerism, even if it’s useless, and I’m not comfortable with the waste it creates when it all ends up in the thrash (especially for non-edible favors). In that sense, I don’t think they’re ”worth” it, and they’re certainly not mandatory. 

    Post # 7
    1864 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: March 2014

    I just calculated it. We will be spending 60 cents a favor (we have 148 guests). I bought really nice quality favor boxes from Michael’s (the kind where the box and lid are separate), used a coupon for each box. 

    Then bought rolos and pretzels from Walmart. 

    Bought walnut halves from Costco. 

    Ordered beautiful personalized favor stickers off of Zazzle. 

    Bought little clear favor bags that can be sealed

    Two or three days before the wedding, we are going to make pretzel turtles. Putting 4 or 5 in each box, depending how many can fit. They’re so delicious, easy to make, and are not costing an arm and a leg. AND, they’re edible, which is the only favor I was willing to give out. I feel like most non-edible ones end up in the trash. 

    EDIT: I would edit your poll if you can to a dollar or less, two dollars or less, three dollars or less, four or less, or 5 or more.

    Post # 8
    8850 posts
    Buzzing Beekeeper
    • Wedding: August 2013 - Rocky Mountains USA

    Wowza, I probably wouldn’t spend more than $1 pp on favors.  Like PPs have said, they often get left behind or aren’t really appreciated (it’s hard to know all your guests’ tastes).

    We had a semi casual, outdoor wedding and had personalized koozies, which really fit the scene and got snatched up.  We spent $80 for 150 koozies.

    Post # 10
    3251 posts
    Sugar bee
    • Wedding: October 2013

    We bought local cookies so it was about 2-3$$ per person incluring the baggies, ribbons and vistaprint notes we attached to them.

    Post # 11
    918 posts
    Busy bee

    @Diamond84:  I just googled pretzel turtles, and they look great!  I would be very happy to receive that favour 🙂

    Post # 12
    795 posts
    Busy bee
    • Wedding: September 2014

    I bought personalized pint glasses and am filling them with candy (hersheys minatures, twix, and kisses). I know that isnt popular around here but I asked a lot of my blunt guests and they said they think they look awesome, and its what i want 🙂

    Post # 14
    1864 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: March 2014

    @JulietFoxtrot:  Thank you, I’m glad! I hope people enjoy them. They really are delicious! 

    Post # 15
    4072 posts
    Honey bee
    • Wedding: January 2014

    I think we spent just under $2/pp. I can’t imagine spending more.

    Post # 16
    4601 posts
    Honey bee
    • Wedding: March 2014

    We spent around 63 cents per person, but I made apple butter and we’re only having around 45 people. 

    Leave a comment

    Sent weekly. You may unsubscribe at any time.

    Find Amazing Vendors