How much do you spend in groceries per week?

posted 3 years ago in The Lounge
Post # 2
Member
1230 posts
Bumble bee
  • Wedding: June 2015

70-100 a week, probably about 300 total for the two of us with eating out. We live in a city, though, so things are more expensive and we are always trying new restaurants.

Post # 3
Member
5697 posts
Bee Keeper
  • Wedding: August 2012

500 per month so 100 ish per week, and we budget 200 per month of eating out which includes coffee, subway, OR a restaurant. I could bring that cost down if I couponed more or did more stocking up on meat like I used to but I got lazy.

Post # 4
Member
1622 posts
Bumble bee
  • Wedding: October 2014 - Cape May

Man you read my mind. I was just thinking about starting a thread like this last night when battling the usual crowds at my grocery store. I try to keep our weekly bill at 60-80$ for the two of us. We eat out about 2x a week and I cook the rest. It seems like my bills gets higher each week for less to account for. 

Post # 5
Member
1197 posts
Bumble bee
  • Wedding: August 2014

Probably too much lol ~$150 for the two of us.  We maybe get takeout once a week, but FI eats out for work almost every day.  We never go through all of our food – I really want to go on a food no buy and just eat up what we have.  

Post # 6
Member
1478 posts
Bumble bee
  • Wedding: July 2016

We’ve been cutting our budget down for a while, and we’re now about $50-60/week (but we go grocery shopping every 2 weeks so it’s about $100-$120).  I think this is pretty low, and it’s probably because we buy a ton a produce, beans, rice, etc, and very little “ready made meals” or packaged foods.  I’m a vegan, so that’s mostly out of necessity.  

That doesn’t include going out to eat, which we do about every other week as well (proabably in the range of $25-$40 for those.  We don’t get drinks usually, and my food is usually cheap!). We used to go out to eat at least a couple times a week, but thankfully we’ve put a stop to that with better menu planning and budgeting.

Post # 7
Member
830 posts
Busy bee
  • Wedding: January 2013

I budget $100/week, and always go over (usually <$100 over for the whole month). This does not include eating out. I eat out most days with work, and we usually go on supper dates 1-2 times per month. So that adds up a lot. That being said, we always have a massively stocked pantry and deep freeze, and I could go months without buying anything besides perishables and we would still eat very well. 

I should do that. Drain my pantry and deep freeze and see how long it would take until I would legitimately need to buy food.

Post # 8
Member
8518 posts
Bumble Beekeeper
  • Wedding: April 2014

For the two of us its usually around $70-$90 a week. Sometimes less than that, depending on how much food we have left over from the week before. And we don’t go out to eat hardly ever, so I would guess maybe about $20 a month for restaurants.

Post # 9
Member
317 posts
Helper bee

There are two of us and 3 animals. We only grocery shop every 2 weeks and we tried to cap it at $150 but always tend to get to $250. We also go out every saturday and typically spend about $60-$100 on meals for the both of us. But now we’ve just decided to cap our dinner dates to $20 so we can start saving for our big move.

Post # 10
Member
3280 posts
Sugar bee
  • Wedding: June 2014

About $50-60 week for the two of us. 

Post # 11
Member
735 posts
Busy bee
  • Wedding: August 2013

Our monthly budget for groceries is 480, about 120 per week for a family of 4( 2 young kids) with coffee on the weekends and eating out once or twice a month( we arnt big on going out) we probably spend about 580ish per month on food.

 

Post # 12
Member
265 posts
Helper bee
  • Wedding: June 2014

About 100 per week in groceries to cover brown bag lunches at work and dinners. Then usually we go out once or twice during the weekend for about $75. We need to cut back on our going out budget. And I need to embrace more meatless cooking but FH is like a little kid when it comes to veggies. He’s a meat and potatoes guy. 

Post # 13
Member
4825 posts
Honey bee
  • Wedding: September 2013

I have no idea, but a lot! We don’t eat out often and bring our lunch to work, so it covers pretty much all of our food. I bet we spend $600/month, but only eat out maybe 2-3 times a month for about $30 each time.

Post # 14
Member
2150 posts
Buzzing bee

sunelake27:  We spend roughly $100 on groceries for the two of us. Groceries are pretty expensive in my rural town. 

Now that our freezer is full of venison, we buy less red meat. So it’s pbably a little less than $100/wk now. 

FI eats enough for two people which is why we spend so much per week. I’ve asked him to cut back (he seriously eats until he can’t move- and he never gains weight) because he doesn’t need to be eating so much, but he won’t.

Post # 15
Member
931 posts
Busy bee
  • Wedding: June 2013

About $100 a week, sometimes it is more, sometimes less.  We try to eat mostly fresh non processed food, so depending on the season it can get expensive (or cheap during the summer!).  However, sometimes we can make it pretty cheap by eating more beans/lentils over other things. We do eat out/take out about 3 times a week, and most of our lunches at work are leftovers from dinner.  

We did just sign up for a CSA this summer, so we will have awesome fresh produced delivered to us every 2 weeks.  We paid a decent amount of money for it, but, to us, we want a variety of farm fresh produce!

Leave a comment


Sent weekly. You may unsubscribe at any time.

Find Amazing Vendors