How much do you spend on groceries every week?

posted 3 years ago in The Lounge
Post # 3
Member
1302 posts
Bumble bee
  • Wedding: June 2013

@Ninteenthchance:  Wow! I spend about $125 – $150 a week on groceries for myself and my husband.

Post # 4
Member
8593 posts
Bumble Beekeeper
  • Wedding: September 2013

I spend around $100, up to $120 a week on groceries.  To be fair that also includes all household items (cleaners, conditioner, vitamins, toothpaste, cat food, cat litter, TP, etc).

Food alone I’d estimate to be around $80 or so?  Sometimes could be as low as $60 once and awhile but I don’t think I’ve spent less than that.

I shop at about 2 different stores most of the time, maybe a 3rd to pick up anything last minute (that night).

Post # 5
Member
2372 posts
Buzzing bee
  • Wedding: September 2013 - B&B

I am super impressed!  Less than $100 a week is great!

My DH and I actually do not currently live together. He is still living with my parents (weird, I know) until his season is up at work end of this month. Therefore, he doesn’t need to buy dinner stuff, really.  He adds up his lunches to about $50 a week.

I was living at HIS parents for awhile, so it was the same for me, about $50 a week for lunches and most dinners were just with his family.  I still spend about $50 a week now that I have moved into our own home, I am just much more careful about what I spend. And I still will go over to dinner at their house at least once or even twice a week so again, that helps us keep costs down.

We don’t shop organic or anything like that, but I myself try to buy the generic brand whenever possible. I am hoping that when he and I are fully living together that we will stay at about $100, because even though we will have dinners to ourselves more, we will be able to share some things. Stinks when I have to buy even a small loaf of bread and half of it goes bad because its just me! 

Post # 6
Member
942 posts
Busy bee
  • Wedding: May 2014

We spend about $50 a week. I only buy things that are on sale or that I have a coupon for (preferably both). We eat well. It takes some extra time but I think it’s worth it.

Post # 7
Member
6506 posts
Bee Keeper
  • Wedding: June 2013

Maybe about $80/ week on groceries. $100/ week for all household items. We don’t really shop sales or anything and I don’t meal plan at all so I guess we’re just lucky that groceries are cheap by us.

Post # 8
Member
8425 posts
Bumble Beekeeper
  • Wedding: April 2013

We spend about $50-$70 per week on groceries and household items.  We purchase organic produce, milk and eggs (humane certified as well).  To keep our costs down, we do not buy anything that is pre-made/pre-cut and we run our kitchen like a restaurant (i.e. everything gets used and is made in house).

Post # 9
Member
1500 posts
Bumble bee
  • Wedding: August 2013

We spend about $50 a week, not counting household items. We shop mostly at Trader Joe’s, Fairway (very awesome groceries in NYC), and Chinatown – which is supercheap and keeps the cost down on the grains and frozen food side. 

Post # 10
Hostess
24457 posts
Honey Beekeeper
  • Wedding: June 2009

We spend about $400 a month on groceries for the two of us (just food no household stuff included).

Post # 11
Member
1779 posts
Buzzing bee
  • Wedding: June 2014

Around $100/week average. Some weeks more, some less.

Post # 12
Member
9412 posts
Buzzing Beekeeper

@Ninteenthchance:  Including household items like laundry detergent and kleenex? I’d say about $150 to $200 per week. My husband is a big boy and we host my family / our friends at least once a week. It adds up! I do look for sales though. 

Oh, that also includes dog food! He eats a lot of extras like carrots, chicken, beef, yogurt, pumpkin etc that we mix into his dry food. 

Post # 13
Member
1802 posts
Buzzing bee

I usually shop for two weeks at a time, and spend around $100, so probably close to $50 per week for the two of us, our two cats and my dog. 

Post # 14
Member
2063 posts
Buzzing bee
  • Wedding: October 2014

Probably 130-175 but we buy all organic and I have to have specialty foods due to food allergieS. But we hardly eat out and enjoy making our meals. 

Post # 15
Member
37 posts
Newbee
  • Wedding: November 2013

we spend about £25-£70 a week depending on what we need there is myself DH 2 kids and the dog.  that includes household stuff aswell. I always make sure I meal plan. 

Post # 16
Member
4513 posts
Honey bee
  • Wedding: October 2013

We spend about $100/wk. It’s only my DH and I. I try to buy organic when I can, but we don’t really have any organic grocery stores in our area so I get a lot from local farms whenever I can.

What makes it hard is that my DH hates leftovers. He gets tired of food very quickly so we don’t make many meals that are long lasting just because they’ll end up going to waste. Really a PITA sometimes lol.

Leave a comment


Sent weekly. You may unsubscribe at any time.

Find Amazing Vendors