(Closed) How much do you spend on groceries per week?

posted 5 years ago in Food
  • poll: How much do you spend on groceries per week? (With FI or DH)
    50-75 : (18 votes)
    16 %
    80-100 : (35 votes)
    31 %
    101-125 : (20 votes)
    18 %
    130-150 : (16 votes)
    14 %
    155-175 : (7 votes)
    6 %
    180-200 : (8 votes)
    7 %
    205-225 : (4 votes)
    4 %
    Around 250 or above : (2 votes)
    2 %
    Below 50 : (4 votes)
    4 %
  • Post # 3
    278 posts
    Helper bee
    • Wedding: June 2014

    @QueenOfSerendip:  I would think being a vegetarian would make it cheaper! We eat very healthy, but eat a lot of organic, grass fed beef or bison. Organic chicken, etc. Good quality meat is expensive. we spend probably $150 a week 

    Post # 6
    5200 posts
    Bee Keeper
    • Wedding: February 2013

    @QueenOfSerendip:  I think we spend too much. He eats like a hog. I’m surprised half the stuff even makes it home from the grocery store. Wish I had his metabolism, if I ate like that I’d be a  whale!

    Post # 7
    680 posts
    Busy bee
    • Wedding: February 2012

    I usually aim to keep it around $125-150 & most of the time I do… IF I go by myself. If I send or bring Darling Husband with me, he’s notorious for throwing random crap in the cart. I’m sure some of you can relate to this! Tongue Out


    Post # 8
    1106 posts
    Bumble bee

    When we buy groceries, we are usually around $60 for 1 weeks worth of food.  If we buy for 2 weeks worth, it’s around $100.  But if we do buy for 2 weeks, we end up eating out 3-4 times, bringing it up to about $150.  We try to do two weeks, though because it’s just much easier with his long hours and my class schedule. 

    Post # 9
    1044 posts
    Bumble bee
    • Wedding: June 2014

    We budget $40 a day for the both of us. We’re non meat eaters too! And yes, organic produce is so freaking expensive, especially where we live now… Back in LA the farmers markets were full of affordable organic produce for 1/2 the price of WF. Oh and our favorite grains (farro) are more expensive than say a thing of rice. 

    ETA: We don’t eat out a lot in MN, but LA we ate out pretty frequently.

    Post # 10
    207 posts
    Helper bee
    • Wedding: May 2013

    We spend around $50-$75 a week for the two of us. We shop at local grocery chains, WF, and TJ’s. We buy a ton of fresh veggies/fruit/meats/cheeses etc. and not very much packaged or canned items. We eat out maybe 1-2 times a week (mainly one lunch and one dinner on the weekends). We eat breakfast at home, and for lunch we pack a lunch to bring to work, and dinner we eat at home. I do coupon, a little, but our local store won’t double coupons anymore so there goes all the good deals. We start every Sunday morning making a list of dinners for the week, and from there make the grocery list. This helps a ton not buying other junk that looks yummy!

    Post # 11
    9627 posts
    Buzzing Beekeeper
    • Wedding: September 2012

    Average between $200-$300 per week.  We buy organic. 

    Post # 12
    1762 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: August 2014

    We spend between $175 to $200 family of 4.

    Post # 13
    2419 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: August 2015

    I spend about $100 every two weeks, only because I don’t cook as often as I would like due to my work schedule. That also includes paper products and toiletries.

    Post # 14
    2295 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: April 2013

    Darling Husband does all the grocery shopping and he budgets $350 a month – that doesn’t include eating out, but it does include household items like shampoo, paper towels, etc. So about $85 – $90 a week. It sometimes comes in a little under for the month – but one week might be $125, another week might be $50. We menu plan at the beginning of the week.


    Post # 15
    4496 posts
    Honey bee
    • Wedding: October 2013

    @QueenOfSerendip:  We try to spend around $125, too. We don’t shop at WF or TJoes just because we don’t have them in our area (I wish!), but I eat a lot of ‘healthy’ food and almost entirely all fresh food (no packaged/processed) so we also struggle with keeping in our budget. We do make a lot of meals so that is where the price tends to go up. I would love to get by on $50-70 a week, but honestly I don’t know how that would realistically ever happen for us!


    We go out an average of 3 times week.

    Also, I know food costs vary sometimes by location. When FI’s family comes to visit us from the Midwest they always comment about how much more expensive the food is in our Northeast area.


    Post # 16
    3830 posts
    Honey bee
    • Wedding: November 1999

    Depending on the trip (whether there is alot of meat ect) It is usually between $70-$100 per week with us going out maybe once so about $150 altogether at the most. 

    I would suggest trying to find a local market as locally grown produce is cheaper and healthier.  We are lucky to have alot of farmers around so in the summer we spend $20 and get tons of fresh veggies for the week. 

    The topic ‘How much do you spend on groceries per week?’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors