I need different opinions

posted 3 years ago in Paper
Post # 3
Member
3344 posts
Sugar bee
  • Wedding: April 2013 - Rhode Island

What’s a mutt wedding invitation?  I don’t understand what you’re asking us.

Post # 4
Member
6964 posts
Busy Beekeeper
  • Wedding: October 2015

@aliciamcc01:  Was that a typo and auto correct? Are you saying “I made MY invitations”? And are those them?

How much time did it take to make them? What were the costs involved? I make a lot of things but don’t sell many cause it’s not worth my time. 

 

Post # 5
Member
6964 posts
Busy Beekeeper
  • Wedding: October 2015

@aliciamcc01:  What you’ll want to do is take your materials cost x2 plus whatever you want to be paid hourly x the number of hours you worked on each one. Double that total and that’s your price. You have to then decide if it’s worth it AND if people will purchase it at that price.

I’ll make some guesses….

If you used $3 in material (x2 = $6) + $5 an hour x .25 (if it took you 15 minutes)= $7.25 so you’d sell each invitation for $14.50. 

Leave a comment


Sent weekly. You may unsubscribe at any time.

Find Amazing Vendors