(Closed) Just For Fun: What groceries do you buy on a bi-weekly basis?

posted 5 years ago in Wellness
Post # 3
10453 posts
Sugar Beekeeper
  • Wedding: February 2014

The stuff we buy most often is all the perishable type stuff like:

  • Milk (for FI/baking, I can’t stand it)
  • Fruit/veggies
  • Meat
  • Cheese
  • Bread/buns for Fiance (I’m gluten free and that stuff is usually frozen) 
  • Tortilla chips – we go through a lot of those!
  • I’m probably forgetting stuff

Then we usually plan a few big meals and just get stuff for those. For example I’ll be doing pulled pork this weekend so we needed pork, root beer and BBQ sauce. And buns! And last week I made chicken lettuce wraps (so effing good) so we needed chicken thighs, peanuts and lettuce. 

We probably spend $100 a week on staples and then $20-$50 a few times a week on the necessary immediate stuff. 

Post # 4
436 posts
Helper bee
  • Wedding: January 2010

usually around $75 per week


ezekiel bread

soba noodles



feta cheese

protein bars

water/vitamin water zero


chicken breats/ground chicken

and eggs are a huge one!

granny smith apples

onions/garlic with everything


and that’s about it

Post # 5
1252 posts
Bumble bee
  • Wedding: June 2012

Lots and lots of chicken

Bottled water

Fresh veggies/fruit

Wheat pasta/brown rice


And that’s pretty much all we eat

Post # 6
1856 posts
Buzzing bee
  • Wedding: March 2013

Every week, we buy:

– Milk (my daughter drinks a ton; I use for baking and tea)
– Tofu
– Popcorn kernels
– Fresh broccoli, mushrooms, onion, garlic, ginger root, tomatoes, cabbage, bananas, plantain, spinach, carrots, sweet potatoes, potatoes, lemons, other green veggies depending on our meal plan for the week.

We buy our dry goods (lentils, beans, rice, pasta, etc) in bulk so we only need to buy those once every month or every two months. For things like cheese, yogurt, and eggs, we buy about every two weeks, depending on if we’re baking a lot. We occasionally buy bread, maybe once or twice a month, and we go through corn tortillas probably once a month. We eat vegetarian 95% of the time, so we rarely buy meat. We typically spend about $20-$30 a week on non-produce items (including cat food/litter, cleaning supplies, etc), and between $10 and $20 on produce (we have a very cheap source for fresh produce) for two people.

Post # 7
218 posts
Helper bee

Right now me and the SO are on a healthy eating kick so the shop consists of mainly:

Turkey steaks

Turkey mince

Eggs (lots of but we only eat the whites)

To go with these I add

Tinned tomatoes


Red onions


Root vegetables (carrots, swede, parsnips)

Low fat cheese

Fajita mix

Whole wheat wraps

I spend around $100 a week maximum

Post # 8
9142 posts
Buzzing Beekeeper
  • Wedding: November 2013 - St. Augustine Beach, FL

@AcheneMalefic:  We budget $60 a week for groceries for two.

We buy milk, bread, and lunchmeat weekly.  But we do a biweekly big shop for everything else: meat, cheese,veggies, fruits and eggs.

Post # 9
3520 posts
Sugar bee
  • Wedding: March 2012

We always get stuff to make a big salad: romaine, red onion, eggs, cilantro, cucumber, Niblets.  Add to that sandwich stuff: whole wheat bread, turkey or ham, tuna and cheese.  Yogurt, granola bars, OJ, fruit, and then ingredients to make 1 or 2 dishes a week (like a stew, stir-fry, etc.) 

Post # 10
145 posts
Blushing bee
  • Wedding: August 2014

I’m working really hard on trying to cook more from scratch and focusing on fresh fruit and veggies, so we do a weekly fresh produce run then stock up on staples when we need it. Here’s what our typical grocery list looks like:


Fruit – lots of apples (preferabbly Jazz), frozen berries

Veggies – I like the 50/50 mix for salads, fresh broccoli, kale, basil and other herbs, then summer squash/zucchini, eggplant whatever else looks good or is in season

Dairy – Greek yogurt, string cheese for snacks


Meat – Ground turkey, chicken breasts, frozen salmon or tilapia, much more rare that we get 

Grains – Whole wheat tortillas, Arnold’s thins, whole wheat pasta, brown rice

Everything else – Olive oil, various vinegars, spices, honey

Post # 11
1326 posts
Bumble bee
  • Wedding: August 2013

  • Eggs 
  • Greek Yogurt and Sour Cream
  • Bananas (I buy these every 2 days. I loathe ripe bananas, makes my stomach turn, but they ripen so quickly I only buy a few at a time)
  • Almond Milk and Skim Milk
  • Apples
  • Fresh veggies like peppers, broccoli, baby carrots, potatos
  • Nuts, dried fruit
  • Granola
  • Chicken, Beef, Turkey Sausages
  • Granola Bars (FI is obsessed, he eats them like their being discontinued)

Post # 12
2961 posts
Sugar bee
  • Wedding: May 2014

Organic raw milk

Greek yogurt

Cage-free organic eggs

Brown, jasmine and wild rice

turkey or chicken

various cheeses for cooking (feta, cheddar, mozzarella, etc.)

flavored seltzer water (Polar rocks!)

Red, green, peppers

Veggies on special

Onion, garlic

AND lots of grain-free cat food!

Post # 13
10565 posts
Sugar Beekeeper
  • Wedding: January 2011

For me, there’s nothing that I eat where I would have to buy it every week.  It’s nice to have fresh fruit and veggies, but there’s also usually quite a bit frozen that I can dig out.  Recently though, for me it’s been sports drinks because a doctor told me to.

For Darling Husband he needs milk and bread all the time!

Post # 14
372 posts
Helper bee
  • Wedding: June 2013

This is our weekly list, it feeds about 3 people (all adults) and it typically comes out to around $150 a week, give or take:

– grass fed milk

– lots of eggs

– lots of apples

– lots of bacon

– lots of avocados

– lots of baby kale salad mix

– fresh and frozen veggies 

– different cuts of beef and pork

– a rotisserie chicken

– lunch meat

– cheese

– nuts


Post # 15
1358 posts
Bumble bee
  • Wedding: October 2012

Honey wheat bread, everything bagels and cream cheese, english muffins, eggs, skim milk, chicken, lean ground beef, beer, wine, bags of frozen blueberries and strawberries, bananas, green beans and mixed veggies, peppers, tomatoes, avocados, cereal, like four different kinds of cheese (essential), orange juice, yogurt, red potatoes…

Jeez, no wonder we spend so much on groceries. We also add in some extras here and there depending on what we want for dinner and what’s on sale, like steaks, salmon for sushi, etc. Other stuff, like seasonings, oils, and dressings we just don’t need to buy as often.

ETA: We go through a 30 lb. bag of dog food every two weeks or so, plus a couple bags of baby carrots that the dogs like as treats.

Post # 16
1627 posts
Bumble bee
  • Wedding: November 2012

Stuff I buy EVERY week:

  • green, red, yellow, orange peppers
  • onion
  • yogurt (Activia for me, Yoplait for DH)
  • Sandwhich meat
  • fruit (I change it up, a mixture of strawberries, blueberries, bananas, apples, watermelon, blackberries)
  • tortilla chips
  • milk
  • frozen pizza
  • a few Lean cuisines
  • cheese

And then there’s things I buy most weeks (or when we’re out) like eggs, bread, chicken, garlic bread, pasta & some kind of sauce, Ramen noodles, lettuce, coffee, coffee creamer, tea, ground beef.


The topic ‘Just For Fun: What groceries do you buy on a bi-weekly basis?’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors