(Closed) What is an average monthly grocery bill for 2??

posted 6 years ago in Home
Post # 3
7771 posts
Bumble Beekeeper
  • Wedding: July 2010

At least $400, I would say.  That is about what it takes to eat healthy… I don’t actually budget groceries though, (because I think that what we eat= health= number 1) I just spend what we have left over when I can, and it ends up taking about that amount.

ETA:  I am super budget shopper to a certain extent.  I eat all organic and local, but I am very creative and cook a lot and we never eat out and always bring lunches.  Darling Husband makes amazing soups and I bake bread and bagels.  Now I’m hungry!  πŸ™‚

Post # 4
4466 posts
Honey bee
  • Wedding: June 2010

Around $350-$400…this is in New York City, we eat healthy and bring lunch to work almost every day.  I’m a super-smart shopper though….got that from my mom! 

Post # 5
2135 posts
Buzzing bee
  • Wedding: September 2012

I agree, close to $400. Wouldn’t life be way easier if those 50 cent boxes of mac and cheese were healthy?

Post # 6
2459 posts
Buzzing bee
  • Wedding: November 2010

Goodness Australia is so expensive, I spent $200 a week on groceries ($800/ month) and we both buy our lunch each day πŸ™ But we do eat really healthy with lots of god quality lean meats and fruit and vegies.

Post # 7
1925 posts
Buzzing bee
  • Wedding: May 2013

I would say it really depends on where you live.  My Fiance and I spend about $400-500 per month, but we eat very healthy (organic fruits and veggies).

Post # 9
671 posts
Busy bee
  • Wedding: October 2012

We spend about $300-$400 a month. We only eat out a lot when we don’t have groceries in the house. After doing a big grocery shop we take lunches every day and I find it saves SO MUCH money.

Post # 10
266 posts
Helper bee
  • Wedding: October 2012

i spend about 95 bucks a week on feeding both of us, but I eat super healthy and he eats like shit…and junk is cheaper πŸ™‚ so i’d say about 375, 400

Post # 12
5786 posts
Bee Keeper
  • Wedding: May 2011

@cubaneli: I’ve gone grocery shopping in NJ and FL and Florida really isn’t that much cheaper. If you’re buying organic and fresh spending $400 sounds about right.

Post # 13
11395 posts
Sugar Beekeeper
  • Wedding: December 2010

$350-$400 dollars for us. Oh and let me add that this bill includes things like dish soap, cleaning products, garbage bags, deodorant, sandwich bags, shampoo, ect. 

Post # 14
2496 posts
Buzzing bee
  • Wedding: January 1991

About $300-400, depending on where I shop and what I buy.  But, it really depends on what you typically eat and where you live.  

Post # 15
4371 posts
Honey bee

$400-500 for us

Post # 16
14337 posts
Honey Beekeeper
  • Wedding: June 2011

250-350 a month.  I try, but usually fail to take lunch everyday, so lunches usually add another 100 or so between the two of us.  We practically never eat out for dinner.

The topic ‘What is an average monthly grocery bill for 2??’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors