(Closed) What is in your weekly grocrey bag?

posted 6 years ago in Food
Post # 3
209 posts
Helper bee
  • Wedding: November 2012

Make a list and only shop off of the list.  Our grocery bill is approx $60/week for 2 people and that includes our occasional dinner out. (sometimes the total is more and sometimes less- even as little as $30)

Make a weekly menu and try to utilize things that are on sale in your local grocery store.

Try a local grocery store or a smaller branch.  I switched to a small IGA store upon moving to moving to my current town and since the selection is smaller, I find myself making better choices because there aren’t 20 different brands of each item.

Use coupons.  Shop sales.

I buy my bulk meat from my grocery store instead of Costco when the family packs of meat is $1.99 or less (yes, even ground beef).  We don’t eat steaks- they are too expensive.

pm me if you want a item breakdown with menu ideas

Post # 4
4824 posts
Honey bee

I buy the below typically and look for good meat sales and stock up in the freezer and I know which store is generally cheaper. The different stores have very different prices! 

Chicken thighs or breasts

ground lean beef

some other meat

swiss chard


green beans




cilantro and/or mint and/or basil etc

limes and/or lemons

lettuce of some sort

butternut or acord squash or sweet potatoes

other good good looking veggies




tangerines or mango or some other fruit that can be used for salsa or salad toppings

nuts to make nut butter

sometimes a cheese.

Post # 5
1798 posts
Buzzing bee
  • Wedding: August 2011

Our groceries are about $50-$80/week. That includes produce, rice, lentils, eggs, milk and other misc items that we need or run out of. We’re not vegitarians, but save a lot of money by only eating meat a few times a month

Post # 6
1856 posts
Buzzing bee
  • Wedding: March 2013

We spend max $80/week (for me and my daughter only). The advice to make a meal plan and a list and stick to it is really important. I look through the flyers of the two stores closest to our place and compare prices and plan meal ideas out of them. Each week we buy milk (the largest packages since my daughter drinks milk constantly), cheese, yogurt, bread, and then a LOT of fruit and veggies – we regularly buy sweet potatoes, plantains, red cabbage, mushrooms, broccoli, green beans, oranges, kiwis, spinach. We buy meat when it’s on sale or in bulk, so we eat it a few times a week but substitute in tofu on other days and beans for other meals. I really try and buy something I can use for at least two meals a week (ie, veggies that can go on pizza/in stir-fry/as a side dish). Then of course there’s weeks where we need olive oil, eggs, tea, sugar, flour, etc, so those bring the total up for that week. We pretty much never eat out, so what we buy covers breakfasts, lunches for us both and supper every night of the week plus snacks.

Post # 7
14337 posts
Honey Beekeeper
  • Wedding: June 2011

It varies with whatever is on sale that week, and randomly pick up snacks and chips, but not very often.  I dont usually buy soda, juice, or chips and snacks weekly.  Here’s the typical sale prices I shop off of for the essentials.  I spend about $150/month at the grocery store for theh two of us.  That feeds me breakfast lunch and dinner, and him dinner.  He usually buys breakfast/lunch at work.  There’s usually 2 months where I stock up on frozens and other stuff that push me up to 300ish for the month though. 


  • chicken breast @ 1.99/lb, or
  • chicken thighs 99c/lb or 1.49/lb or
  • pork tenderloin @ 3.99/lb or
  • pork roast @ 2.99/lb or
  • sirloin tips @4.99/lb or
  • bottom or top round roast @ 2.29-2.49/lb



  • peppers 1.99/lb
  • mushroom 99c/lb
  • brocolli 99c or 1.49/lb
  • string beans 99c/lb
  • asparagus 1.99/lb
  • tomatos 1.99/lb
  • sweet potato 99c or 1.49/lb
  • potatos 2.50/ 5 lb bag

Asian markets is GREAT place to get veggies and herbs.

  • baby bak choy 49 or 99c/lb
  • chinese spinach (i think its called) 49c/lb
  • napa cabbage 69 or 89c/lb
  • basil/mint/cilantro 99c/bunch

fruit: grapes, apples, oranges 99c-1.49/lb

  • bread 2.50
  • cottage cheese 2.50/pint
  • milk 3.99/gallon
  • shredded cheese $2 (sergentos brand), they have a few month shelf life, so I always get a few packs when on sale just to have on hand.


Post # 8
1622 posts
Bumble bee
  • Wedding: September 2011

Our weekly grocery bill is $50 and this is a typical list:

  • 2 Half Gallons of soy milk
  • 1 box of cereal
  • dozen eggs
  • 1 package if some kind of meat – hot dogs, hamburgers or chicken thighs usually
  • 1 bag of shredded cheese
  • 1 package of 12 tortillas
  • 4 cans of beans
  • 12 pack of toilet paper
  • 1 bag of brown rice
  • 1 large container of pasta sauce
  • 1 bag of frozen vegetables (peas or broccoli usually)
  •  5lb bag of potatoes
  • a loaf of bread
  • peanut butter or jelly (whichever we are out of)
  • 2 cans of soup
  • 2 cans of chili
  • a bag of Morningstar vegetarian “beef” crumbles
  • ice cream
  • mushrooms
  • brussel sprouts (we’re big fans of brussels and we get them almost every week)
  • Celery
  • Bananas
  • 5 apples
  • cat food
  • shampoo/conditioner/dishsoap – whatever we are out of

We always buy generic brand stuff and it is very important to remember (for us at least) that we only need enough food to last a week, especially of the perishable food.  I think the key for us is that I am a vegetarian and he doesn’t eat a lot of meat so we save a lot of money by not buying expensive meat.

Post # 9
1319 posts
Bumble bee
  • Wedding: January 2012

I spend $100 a week for Darling Husband and me. We usually get:

  • 2 boxes of cereal
  • lb of chicken tenders
  • lb of ground turkey
  • lb of pork or fish
  • 3 cans of vegetable
  • tomato sauce or pasta sauce
  • cheese sandwich crackers
  • tortillas
  • pack of shredded cheese
  • a seasoning of some sort
  • 2 gallons of milk (he drinks a lot of milk)
  • loaf of bread
  • nuts, hummus, yogurt, or something of that nature (one of them)
  • sandwich meat
  • celery or baby carrots
  • whatever cleaning supplies or toiletries we’re out of

If something is on sale buy one get one free, and it’s something i use, i usually find room in the budget to buy it. Even if I won’t be using it that week. And I stick to the list.

Post # 11
724 posts
Busy bee
  • Wedding: October 2014

My roommate and I typically spend about 80-100 dollars per week but we eat vegetarian so the majority of our purchases are fresh fruits and veggies which are always so expensive. Our list always includes: half gallon of milk, 10-12 greek yogurts, feta cheese, granola, kashi cereal, granola bars, canned black beans, ff tortilla shells, pasta, frozen veggie burgers, hummus, frozen berries for smoothies, lettuce, celery, onions, spaghetti squash, zucchini, brocolli or cauliflower, bag of stir fry veggies, cucumbers, bananas, strawberries, grapes, cantaloupe, apples, plus whatever is buy one get one free that week! We also love to clip coupons so for anything non-perishable we try to have a coupon! 

The topic ‘What is in your weekly grocrey bag?’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors