(Closed) Candy Bar Questions!

posted 7 years ago in Reception
Post # 3
Member
4485 posts
Honey bee

I’ve heard that a half pound per person is plenty. Some folks will take more and others will take less so it evens out. Keep in mind that candy is expensive, even in bulk. The number of jars you need depends on how many different kinds you want.

People tend to prefer candy that doesn’t follow any set color scheme in terms of taste. Color coordinated candy looks pretty but it doesn’t always taste good since certain candies are not available in certain colors.

Post # 4
Member
3618 posts
Sugar bee
  • Wedding: November 2011

We have the same guest count as you do. During my research I found that it’s recommended to have .25 – .5 pounds per person. I wanted more of a variety so I went with the higher end of the range. We have 9 types of candy and the total weight is about 90 lbs.

Post # 6
Member
343 posts
Helper bee
  • Wedding: October 2012

A fellow bee recommended this and it’s what I will be doing:

Buy the bags/boxes/whatever container you will use – take it to the store and fill it up with bulk candy and weight it.  That’s about what you will need per person

Post # 7
Member
4663 posts
Honey bee
  • Wedding: December 2011

great idea!

i think tinaspoon’s suggestion is great

Post # 8
Member
7779 posts
Bumble Beekeeper

I think we honestly had about 1 lb per person. I found an old post where I detailed exactly what we bought, here it is (for 65 people):

  • Giant Pixy Stix – 50 ct

  • Gummi Bears – 12 lbs

  • Tootsie Rolls – 10 lb

  • M & M’s – 6 lbs

  • York Peppermint patties – 175 ct

  • MARS mix (milky way, twix, 3 musketeers, etc) – 10 lbs

  • Sour Patch kids – 6 lbs

  • Twizzlers – 6 lbs

  • Blow Pops – 125 ct

  • Gummi Worms – 6 lbs

  • Dubble Bubble – 3 lbs

  • Pop Rocks packs (2 flavors) – 72 ct

  • Rainbow hard candy – 4 lbs

  • Rock Candy sticks, assorted colors – 120 ct

  • Custom fortune cookies – 100 ct

So, I think that comes in around 60-70 lbs for 65 people with 15 different kinds of candy. We did have a bit left over, but not a ton. We have a lot of big sweet eaters in our family though, so we had people that took 2 boxes home a piece. I think that if your family doesn’t have a huge sweet tooth, what we had could easily cover around 100+ people.

We bought most of our jars at thrift stores and garage sales, so we didn’t spend much there. We got all of our candy from a local wholesaler and Sam’s Club. I would say that in total… it probably cost us about $400 when you include the candy, jars, scoops and the chinese takeout boxes.

The topic ‘Candy Bar Questions!’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors