(Closed) Candy Bars/Buffets are EXPENSIVE!

posted 8 years ago in Favors
Post # 3
Member
175 posts
Blushing bee
  • Wedding: June 2011

i hope ours doesn’t cost that much. our venue rents scoops and jars for 100$ and i plan on buying  candy in our wedding colors (dark purple and pastel yellow) so definitely planning on buying lots of yellow candy on sale after easter and definitely dark chocolate kisses since they come in purple wrapping.

Post # 4
Member
4485 posts
Honey bee

Candy is expensive so shopping locally is cheaper than online. However, at Halloween, you can find sales that you can’t other times of the year.

To go with your rainbow theme, have you checked gummi bears or gummi worms?

Post # 6
Member
1801 posts
Buzzing bee
  • Wedding: June 2010

We didn’t use typical apothecary jars for our buffet, we used lots of vases.  Michael’s has cheap fish bowl vases, and we were able to use coupons at Michael’s & Hobby Lobby for several vases.  We also used a TJ Maxx vase and a couple jars from thrift stores.  Our total jar cost for 7 was about $30.  The ingredients do add up pretty quick though.

Post # 7
Member
8353 posts
Bumble Beekeeper
  • Wedding: March 2011

Candy is very expensive, if you get what you want, and not just what is on sale.

I got 7 apothocary(sp) jars and a couple glass bowls with icecream bowl stands for them for about $135.00 and those were on sale and from the thift store. The candy we are getting is from: http://www.acandystore.com/shop-by-category-old-fashioned.html, and is going to cost about $230.00, plus we are going to add chocolate chip cookies and peanut butter cookies, so probably another $10.00 for those ingredients. The candy we are getting is:

  • chocolate candy sticks
  • rootbeer candy sticks
  • cherry coloa saltwater taffy
  • sesame seed snaps
  • mary janes candy
  • milk chocolate covered oreos
  • milk chocolate covered caramel patties

This list is for 50 or less guests.

Post # 9
Member
1816 posts
Buzzing bee
  • Wedding: December 2017

Ours didn’t cost that much at all.  I bought 7 jars at Home Goods for less than $50, and spent about $200 on candy at a local bulk candy store.

ETA:  Can you return your glassware and buy it at the 50% price?

Post # 11
Member
3295 posts
Sugar bee
  • Wedding: May 2011

wow… nope…. i bought 9 jars (they cost anywhere from $1 to $8 dollars a piece) from tj maxx and garage sales and the salvation army.  and i plan on gettin most of the candy from the bulk foods store and some online.  i got my candy boxes online for 8 cents a piece and i am dressing them up with tags made on my aunts cricut and some ribbon i bought for 6 dollars 🙂 hopefully i can keep everything under 200 dollars.

Post # 12
Member
4485 posts
Honey bee

Be careful since most stores will not allow used items to be returned unless there is an obvious defect with them.

Post # 13
Member
1801 posts
Buzzing bee
  • Wedding: June 2010

@jamiemichelle: Maybe you can also try to sell your jars locally to recoup some of the cost?  I spent so much time in Hobby Lobby over our engagement I seemed to know exactly what would be on sale each week, it’s practically the same things every other week.  They should have paid me to be there!  Laughing

I forgot to mention we found scoops really cheap at Scoops Scoops and we needed some ladles for deeper jars, which we bought at local restaurant supply stores.

Post # 14
Member
4485 posts
Honey bee

Check the dollar stores for scoops and ladles.

Post # 16
Member
7779 posts
Bumble Beekeeper

We spent $350 MAX. Scour thrift stores and garage sales, thats where we got almost all of our glassware. We spent $275 on the candy. We went with a “kiddy” theme, meaning the kinds of candy you loved as a child. Basically, just stuff we like. Not really a specific theme. I didnt like the color-coordination because it came down to style vs. taste (one of our colors is black. Licorice and black cherry? Ick) Our candy came from Sam’s Club and a local wholesaler. Then we got 1 qt chinese takeout boxes from a local Asian grocery, 100 for $10. My scoops came from a girl on craigslist, 10 for $20, plus a pair of tongs.

We got:

  • Giant Pixy Stix – 50 ct
  • Gummi Bears – 12 lbs
  • Tootsie Rolls – 10 lbs
  • M & M’s – 6 lbs
  • York Peppermint patties – 175 ct
  • MARS mix (milky way, twix, 3 musketeers, etc) – 10 lbs
  • Sour Patch kids – 6 lbs
  • Twizzlers – 6 lbs
  • Blow Pops – 100 ct
  • Gummi Worms – 6 lbs
  • Dubble Bubble – 3 lbs
  • Pop Rocks packs (2 flavors) – 72 ct
  • Rainbow hard candy – 4 lbs
  • Rock Candy sticks, assorted colors – 120 ct

We MAY have gotten too much stuff for 65 people. lol

The topic ‘Candy Bars/Buffets are EXPENSIVE!’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors