Cheapest food budget

posted 3 years ago in The Lounge
Post # 2
Member
1588 posts
Bumble bee
  • Wedding: October 2016

In grad school, I could spend like $25/week when I had to.

Post # 3
Member
2149 posts
Buzzing bee
  • Wedding: July 2017

£10 per week for a house of 5 (plus random guests) = home brands bought in bulk pallets, mainly instant noodles (10p per pack) or spaghetti (15p) + cheap cola (40p per big bottle) and no brand chocolate bars (10p per decent sized bar)

we werent exactly living a healthy life (more money probably went on cigarettes than food embarassed) but we where teens living alone for the first time and where pretty broke and stupid lol

I lived like that for about 3 months before moving out, not sure how long the other kept going on that diet

Post # 4
Member
115 posts
Blushing bee

wonderlily :  Same. I ran on $25 of Trader Joe’s per week, which was the cheapest place I could find near me, for my entire senior year of college and then some. To be honest, it really wasn’t enough food, and it was a real relief when I got a real job and was able to spend more. Now my budget is closer to $50 per week and it’s much healthier for me.

Post # 5
Member
1588 posts
Bumble bee
  • Wedding: October 2016

Yep! Canned foods, frozen veggies, eggs are a relatively inexpensive source of protein, bulk dry goods, etc. It can be done, and it doesn’t have to be entirely unhealthy. 

Post # 7
Member
2020 posts
Buzzing bee

When I was in college I was right around $25/week. I was pretty repetitive in what I ate and bought things in bulk to keep costs down. 

‘fried rice’ was a staple- rice (cheap) frozen veggies (the mix with green beans, corn, carrots and peas) with scrambled egg and some diced up chicken with soy sauce and garlic powder would go a long way. I could make 1 chicken breast stretch for 5 meals worth with this- or go without the chicken if I needed to. 

If you can come up with a few meals you like, using less expensive ingredients, you can buy in bulk to keep costs down. 

Post # 8
Member
171 posts
Blushing bee

In college I could keep it around $25/week. Eggs and toast in the mornings with a bean/lentil soup for the afternoons and vegetarian dishes with rice in the evenings. It was repetative until I found bulk bins and could get more flavors and variety. I now hover around $180 for a month and eat much better especially with buying at costco

Post # 9
Member
5126 posts
Bee Keeper
  • Wedding: December 2014

Yeah, I’d say about $25/week was standard when I was single in grad school (well, as long as you don’t count alcohol lol). You can eat healthy on that budget if you try, but I certainly didn’t. I never ate breakfast and lived mostly on frozen pizzas (those would last for several days), frozen chicken patties and ramen. 

Leave a comment


Find Amazing Vendors