(Closed) DIY or Buy? Does cost vs. headache balance out for a candy buffet??

posted 8 years ago in Food
Post # 3
Member
3125 posts
Sugar bee
  • Wedding: December 2009

um, that’s crazy talk!  Since you discussed it before it was part of their repetoire, and you’ve probably already signed your contract, perhaps just rent the jars and stuff and provide your own candy. That seems like way too much $.

Post # 4
Member
1207 posts
Bumble bee
  • Wedding: December 2009

Can you just use the venue’s jars and scoops and buy your own candy and bags?  Maybe that can cut down on some costs in the end.  But don’t end up buying 20 apothecary jars you will have no use for after the wedding.

Post # 6
Member
7779 posts
Bumble Beekeeper

I’m planning on about 35-40 lbs of candy for 65-70 guests. You can definitely do it WAY cheaper than that. When I priced it out on some wholesale candy websites, my 40lbs came out to about $200. That was with 12-13 different kinds of candy.

Post # 7
Member
4567 posts
Honey bee
  • Wedding: August 2010

Michael’s does a 40% off coupon in the Sunday newspaper every week, and sometimes Hobby Lobby puts theirs at 50%! You can TOTALLY do it for cheaper than 8$ a person! That’s crazy!

Post # 9
Member
1207 posts
Bumble bee
  • Wedding: December 2009

Candy will last several months as long as you keep it at a steady temperature.  Also, if you are going for after holiday sales, just be careful of colors.  I don’t think you want a bunch of pastel M&M’s if your wedding colors are fall-ish. 

Post # 10
Member
127 posts
Blushing bee
  • Wedding: October 2010

Also, the best place to get apothacary jars is at Home Goods, if they are in your area.  (Home goods is owned by TJ Maxx so if you have one of those with a home section they have the same things) – I’m not doing a candy buffett but I do need the jars and I found many of them there that were quite beautiful and cost about $5 – $10 each.  I say buy those, buy candy for $200 – $300 and you’re still coming in at less than the vendor fee, and you can sell the jars on ebay after to recoup some of the cost!

Post # 11
Member
3285 posts
Sugar bee
  • Wedding: November 2009

we DIYed our candy buffet and it definitely was a lower cost.  

Post # 12
Member
1385 posts
Bumble bee
  • Wedding: July 2010

It would definitely be easier to DIY- but you would need someone to set it up- you could use the caterers (but there may be hidden fees) or a family member. :o) In My Humble Opinion

Post # 14
Member
233 posts
Helper bee
  • Wedding: September 2010

Have you tried second hand stores or anything like that? I got five huge type vases/jars all under $1-$2 each.

Post # 16
Member
1 posts
Wannabee
  • Wedding: May 2010

I am in Rochester, NY as well—I have a bunch of apothecary jars for my candy buffet at my wedding on May 30th. If you’re still looking for some, I’d be willing to discuss prices with you (as I’ll be wanting to part with them after the wedding)? I accumulated them from Michaels and AC Moore over the span of a year.

I’ve attached attached a pic from my phone…sorry it’s such crapy quality. I can get you a better pic and pics of individual jars later, if you’re interested. I’m at school in Syracuse right now.

The topic ‘DIY or Buy? Does cost vs. headache balance out for a candy buffet??’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors