(Closed) DIY or Buy? Does cost vs. headache balance out for a candy buffet??

posted 10 years ago in Food
Post # 17
Member
246 posts
Helper bee
  • Wedding: May 2010

i think ours will end up being about $500. That includes candy, 14 jars, bags, scoops. (about 175 people)

just look for deals, buy the candy where its cheapest and shipping is low. Pick candy thats cheaper also.

I dont know what your wedding colors are, but I got 8lbs of light green m&ms on sale for $25 since it was after Easter. Look for sales like that.

Post # 18
Member
114 posts
Blushing bee
  • Wedding: August 2010

glad to hear you’re thinking of doing a DIY candy buffet too! i say go for it, that way you can pick exactly the candies you want to serve. it will portray your unique tastes and save money at the same time. see if your coordinator will do the set-up.

Post # 19
Member
39 posts
Newbee
  • Wedding: July 2010

thrift stores! I have gotten almost all of my candy jars from thrift stores (1/2 price day at salvation army was great!) for $1.50-5.00. Look at other options than just apothecary jars. I found a lot of traditional candy jars, apothecary jars, etc. and got lots of standard candy after holidays. also check out smart and easy for candy. cheapest place i have found.  the pic is only a few i have. i now have about 10 jars

The topic ‘DIY or Buy? Does cost vs. headache balance out for a candy buffet??’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors