(Closed) Grocery bill: how much do spend? How often do you eat out?

posted 8 years ago in Home
  • poll: How much do you spend per month on groceries?
    less than $100 : (3 votes)
    2 %
    $101-$150 : (15 votes)
    9 %
    $151-$200 : (26 votes)
    15 %
    $201-$300 : (52 votes)
    31 %
    $301 and up : (74 votes)
    44 %
    Other : (0 votes)
  • Post # 3
    Member
    474 posts
    Helper bee
    • Wedding: May 2010

    The Hubby and I hardly cook, (the place we are in now is so tiny its hard to cook) So we eat out quite a bit, yes that kind of makes me sound lazy, but I try to cook at our current place. We spend so much money eating out $25 at least 4 times a week can really add up!! We do not pack lunches, we will as soon as we get moved into our new house. 🙂

    Post # 4
    Member
    2476 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: June 2010

    We spend about $60 each trip to the grocery store (about 3 times a month).  We eat in during the week, and we’ll go out to eat on Friday and Saturday (dinners only).  We pack lunches to work.

    Post # 5
    Member
    4765 posts
    Honey bee
    • Wedding: January 2011 - Vintage Villas

    Generally, right around $300/month, but we cook A LOT! Sometimes it’s a little more, sometimes a little less, but I’d say that’s average.

    Post # 6
    Member
    14186 posts
    Honey Beekeeper
    • Wedding: June 2009

    Um, you need more options!!!! Who spends under $100 on groceries?! I want your secrets. Unless you’re living off Ramen =]

    We spend about $500/month on groceries between the two of us. We don’t eat out very often. I go out for lunch every other week (maybe $10-$15) and he goes out every week with his mom and sister and we eat out at a restaurant about twice a month for dinner.

    Post # 7
    Member
    1752 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: June 2010

    We average around 100 (sometimes 120) a week for groceries and essentials (includes dish soap, toilet paper, soda, batteries, etc..).  This will include the occasional bottle of wine, greeting card, beer for a party, just about everything we need.

    We eat all three meals at home, just about every day.  Occasionally I’ll have a lunch n’ learn at work, sometimes we’ll go out to dinner with family – but it’s basically all meals made by us.  It works out to  just over 2.40 per meal, per person – pretty good if you ask me.

    We would love to go out to eat more… we love enjoying a good meal, with good wine and good company, but unforch – with my reduced salary, and his non-existant one, it was one thing we had to cut back on.

    Post # 8
    Member
    4465 posts
    Honey bee
    • Wedding: June 2010

    Because of saving money for the wedding, we cook at home pretty much every night.  (I know, that’s strange for a New Yorker!)  Our budget for groceries is $360 per month…but keep in mind this is in Manhattan.  Right now, we eat out maybe once a week (tops) and that’s usually takeout or brunch, not dinner.

    I bring my lunch to work with me…Fiance is a private school teacher and gets free lunch.

    I’m really good at shopping the ads and saving money at the grocery store.  One week I save $60 on the bill!

    Post # 9
    Member
    3564 posts
    Sugar bee
    • Wedding: August 2010

    I go to the grocery store way too often (2 to 3 times per week) and spend anywhere from $25 to $70 each time. We eat out fairly often too, I guess…or I guess we don’t eat out that often, but we go to expensive places. But that’s usually on Fridays and Saturdays, and it’s often with other people. As for lunches, I usually pack my own. Fiance has his lunches ordered in by work, so we don’t pay for that.

    Post # 10
    Member
    4385 posts
    Honey bee
    • Wedding: May 2011

    We spend about $120 every week. We very rarely eat out, maybe once a month! We both take packed lunches to work 🙂

    Post # 11
    Member
    2006 posts
    Buzzing bee

    I spend about $60 a trip, two times a month, so around $120 a month. However, it depends on what I am getting. When chicken breasts and ground turkey go on sale I stock up on it, thus making by bill super high. When I have a lot of meat in my house, my bills are lower.

    We eat out maybe once a month. It isn’t so much for many reasons as much as health reasons.

    @EJS: my secret is a grocery store called Sprouts (kinda like a cross between a Trader Joes and a farmer’s market). I can get all my fruits, veggies, and dairy for the two of us for two weeks for about $20. I also refuse to buy an prepackaged convenience foods which tend to be pricey 🙂

    Post # 12
    Member
    1752 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: June 2010

    hotchildinthecity:  I’m a coupon & add watching pro too.  We used 27 dollars in coupons last weekend & with the card savings (things on sale) we saved over 50 dollars..

    I have a crazy grocery system – First I go thru my coupons and see what is about to expire – I read the ads and circle what we get a lot – on the back of a piece of paper, I’ll break down Breakfast, Lunch, Snacks, Misc & Dinner – and I plan the meals for 2 weeks out based on what’s on sale & what we are in the mood for.  Then when I’m done, I write all the ingredients in categories on the front of the paper:  fruit/veg, grains, canned, frozen, meat/dairy & misc.  Then I go thru my other coupons to save a little extra.

    I also will not cut out coupons of stuff that we won’t normally use – no icky foods that we wouldn’t normally eat.  Most of our coupons are for toiletries, dairy, frozen veggies/meals (viola or bertolli for the FI), and grains (cereal, bread, bagels, etc)

    I’m totally ocd about it, but it works really well!

    Post # 13
    Member
    4465 posts
    Honey bee
    • Wedding: June 2010

    @ella: I am insane about it as well and rarely admit such to my friends ;o)  I grew up learning how to shop that way from my mom and it saves us a lot of money!

    Post # 14
    Member
    2475 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: June 2010

    Normally we spend over $300 a month on groceries, because we usually cook dinner every night.  Funny enough though, now that it’s close to the wedding and we have major things to pay for, we have been eating out a TON because we simply do not have the time or energy to food shop and cook.  I’m anxious for things to get back to normal so I can start cooking regularly again. 

    I don’t take my lunch to work, but I purposely eat small lunches anyway, so I don’t waste a lot of money on that.

    Post # 15
    Member
    1752 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: June 2010

    Same here!  My mom always had the little card box full of coupons! 

    I would go the extra step and go to two different stores to get a better deal, but I usually don’t have the time.  We have a place here called Marc’s (it’s an Ohio, Pennsylvania, Michigan thing) where they have super discount prices.  You have to watch, somethings might be expired, but they keep their prices down by not using credit card machines.

    If I’m feeling really motivated, I’ll hit that place first, but the Fiance comes shopping with me, and would rather just hit Giant Eagle… plus we get the gas points, so that’s cool too!

    Post # 16
    Member
    8353 posts
    Bumble Beekeeper
    • Wedding: March 2011

    Because of the wedding, we have budgeted $75 per week, which averages about $325 per month. This amount includes cat food for our cat, cleaning supplies, toilet paper, other essentials, and food. Sometimes, it is a little more, sometimes a little less. I work from home, so I don’t need to pack a lunch or eat out, and I pack FI’s lunch for him, so he doesn’t have to eat out. The extra gets put toward the wedding or other bills. The incentive to pay toward the bills and the wedding keeps us on track.

    The topic ‘Grocery bill: how much do spend? How often do you eat out?’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors