(Closed) Grocery bill: how much do spend? How often do you eat out?

posted 9 years ago in Home
  • poll: How much do you spend per month on groceries?
    less than $100 : (3 votes)
    2 %
    $101-$150 : (15 votes)
    9 %
    $151-$200 : (26 votes)
    15 %
    $201-$300 : (52 votes)
    31 %
    $301 and up : (74 votes)
    44 %
    Other : (0 votes)
  • Post # 62
    Member
    1046 posts
    Bumble bee
    • Wedding: December 2010

    We spend about ~$100 per week on groceries, so about $400 per month. This includes other household things like TP, cleaners, cat litter, etc. We eat out for dinner 1-2 times per week and usually eat leftovers on one night. I try to take leftovers for lunch most days but probably buy my lunch about once/week. My fiance doesn’t take leftovers very much, he’s exactly the opposite, and probably remembers to bring something 1 day/week. I eat every breakfast at home except if we go out for brunch on the weekend, and he probably buys a breakfast snack a couple days per week.

    Groceries are an area that we never try to budget too much. We try to make sure we aren’t wasting food, but we buy very high quality ingredients and produce to make sure that we are looking forward to our meals so we don’t eat out too much! We do have a garden which is nice for produce in the summer.

    Post # 63
    Member
    6659 posts
    Bee Keeper
    • Wedding: May 2010

    We spend about $100/week on groceries and eat out probably 3 times/month and it costs around $150 per check. Yikes! I know, NYC. We are going to have to cut back on eating out if we ever want to buy a house..

    Post # 64
    Member
    722 posts
    Busy bee

    We don’t shop weekly or monthly except for beverages and paper goods. If we are cooking we buy meat, produce and bread for that meal. We eat out about 2 times a week. I honestly have no idea what we send all together-maybe $250-$300 a month?

    Post # 65
    Member
    2249 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: March 2019

    anyone eating organic? we do and we spend $100 per week on food. if we ate non organic we could save a lot i’m sure, but I work in organic chemistry so I know what those complicated chemicals are… lol

    Post # 66
    Member
    617 posts
    Busy bee
    • Wedding: July 2009

    I cook probably 5 times per week but lately hate food shopping because it is so out of control how expensive everything has gotten.  We tend to go out every Thursday and Friday and then grab lunch somewhere Saturdays because after doing yardwork/housework all morning it’s just easier.  I bring lunch every day to work and have gone 7 months already without having to buy a single thing at the cafe.  It’s soooo expensive at my work-they charge you $7.50 for a tiny sandwich and a water.

    Post # 67
    Member
    99 posts
    Worker bee
    • Wedding: May 2010

    We spend $60 to $75 per week on groceries. We eat out 2 to 3 times per week.

    Post # 68
    Member
    168 posts
    Blushing bee
    • Wedding: June 2010

    We spend anywhere from $50-$80ish dollars a week on groceries. We go every weekend.

    Then we spend about $75 or more on going out a month. Which we’ve been trying to cut back on. It’s usually just buying stuff like pizza or chinese on the way home from work because we’re too lazy to cook.

     

    Post # 69
    Member
    11324 posts
    Sugar Beekeeper
    • Wedding: February 2011

    Man I am so jealous of those of you who manage to spend 200 or 300/month! We spend 400 and thats when we’re TRYING to budget. Sticking to 100/week at the grocery is really hard for me. I guess we could do cheaper but we’d be eating not very healthfully. Even still, we’re not doing all organic by any means… just mostly whole food (rather than packaged). I would love to be able to spend less and still eat healthy!

    Post # 70
    Member
    549 posts
    Busy bee
    • Wedding: October 2010

    We spend about 600 per month on groceries.. but RARELY eat out ever! I have some difficult food allergies that make eating out difficult… so we stick close to home!

    Post # 71
    Member
    222 posts
    Helper bee
    • Wedding: June 2011

    We don’t eat out that often, we got out for about $30 once a week, together and I get Subway for Lunch and Dinner every Friday for myself ($5).  But we do clip coupons and shop at Canned Food warehouse and Winco.  I try to only buy meat at the “other” (Safeway, Albertsons) stores when it is super cheap, cheaper than the discount stores when you use coupons.  We try not to buy too many packaged things and honestly, we don’t eat chunks of meat.  We’ll have tacos or spaghetti with hamburger or stir-fry with steak or chicken.  It’s healthier portion sizes, and so much cheaper!

    I think the idea of shopping “the perimeter” is both cheaper and healthier because you are only buying the basics, but then you do have to cook it 🙂

     

    Post # 72
    Member
    11324 posts
    Sugar Beekeeper
    • Wedding: February 2011

    @eholden we shop much the same way, “perimeter” based haha. Although I don’t really ever go anywhere other than Meijer. And we too rarely eat just a piece of meat… mostly because I don’t care for it. 

    Post # 73
    Member
    149 posts
    Blushing bee
    • Wedding: June 2010

    We spend about 150-200 a month, even when we lived in Boston we never went over 200. We’re both students so we have to watch the budget. We will eat out 2 or 3 times a month for dinner but try not to get drinks (they double the bill), and bring our lunch from home, either leftovers (FI) or sandwiches (me). We save a lot by not buying packaged, processed foods, very few “snacks” and very little meat. I feel a lot healthier eating fresh foods so I rather go to the grocery store more often than get foods with preservatives, and this way we also spend less. 🙂

    Post # 74
    Member
    948 posts
    Busy bee
    • Wedding: March 2010

    We spend around $100/week on groceries.  Glad to see we fall in average with a lot of people, my husband was worried that we spend too much.   We go out to dinner around 2x a week and eat out breakfast once a week.

    Post # 75
    Member
    382 posts
    Helper bee
    • Wedding: October 2010

    We spend $30 a week, once a week at the grocery store. I cook a meal everyday before work (I start at 1) and eat it for lunch and put hubby’s portion in the fridge for dinner. I am far too busy to make meals to take to work. I basically cook one meal a day. I’ve gotten really good at buying in bulk and using everything up for the week. We do eat a lot of the same foods but then again this is Japan- there’s not nearly as much variety here. Although we “eat out” once a day, grabbing food at a convenience store or bento place isn’t nearly as expensive- about $6. And they are much healthier than in America. I give ourselves a pat on the back for our food budget.

    Post # 76
    Member
    1317 posts
    Bumble bee
    • Wedding: October 2010

    There’s just the two of us and we’re careful to buy whatever’s on SALE when it comes to certain things but our bill is way over $300 monthly. We hardly buy junkfood and never buy pre-packaged meals and it’s still that expensive.

    But I like to cook and have gotten rather good at inventing meals with whatever we have. There’s also NEVER any leftovers because we automatically freeze a portion for Fi’s lunch that he takes to work everyday. I’ve learned to make use of every ingredient and learned to cook with whatever’s freshly available.

    As for going out to eat, the restuarants here are abysmal! Seriously the worst excuse of food imginable and they charge an arm and a leg for it! So we hardly eat out. (It’s like really old and bad $1 Chinese food but sold in a fancy restaurant and priced as much!)

    Edit: We did find a very good Japanese restaurant for Valentine’s day but the prices were astronomical! $120 plus tip for yakisoba, a few pieces of sushi, 3 tiny thimblefuls of sake and miso soup, with a little shared edamame bowl and dessert. The place didn’t even have linens! They served stuff with paper napkins — not even the nice, thick kind! But it was good, but I can get the same meal back home for under $40! Sorry for the vent … food’s a touchy topic for me!

    Embarassed

    The topic ‘Grocery bill: how much do spend? How often do you eat out?’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors