Grocery Budget for 2?

posted 3 years ago in Cooking
  • poll: How much do you and your partner spend on groceries per week?
    $25 : (1 votes)
    1 %
    $50 : (20 votes)
    14 %
    $75 : (33 votes)
    23 %
    $100 : (46 votes)
    33 %
    $125 : (40 votes)
    28 %
    We mostly eat out : (1 votes)
    1 %
  • Post # 16
    Member
    702 posts
    Busy bee
    • Wedding: October 2016

    It depends…we tend to buy meat in bulk & freeze it, so on those weeks the bill is usually higher. If we don’t have to buy meat it’s under $100. About 6 months ago we started doing almost all of our shopping at Aldi and that made a huge difference. Before we were usually shopping at Meijer, or a local grocery chain in our town, and probably spent an average of $125/week. Now that we get all of our fresh produce (a large part of our bill) at Aldi, we can get the bill down to about $60/week including a bottle or two of wine.

    Post # 17
    Member
    1600 posts
    Bumble bee
    • Wedding: August 2015

    We dont eat out much at all.. and my husbands a big eater. We AIM for 125.00 a week but lately its been closer to 160…. 

    Post # 18
    Member
    1601 posts
    Bumble bee

    We usually spend about $150, sometimes up to $200 per week on groceries for the two of us (increase being for cleaning or extra household supplies needed that week, etc). We usually eat at home 6 nights per week. If we buy meats, etc, our bill is usually higher. Food prices are rising here in Canada and we’ve noticed our favourite restaurants increasing their menu costs as well. 

    Post # 19
    Member
    430 posts
    Helper bee
    • Wedding: July 2017 - State Park

    We both shop independently. I barely know what I want to eat, I can’t be responsible for deciding what he wants to eat too (or expect him to do a better job guessing than me).

    A high week for each of us would be $80-$90, an average week is about $60, and a low week *would* be $20-30 but we’re both guilty of, “I don’t need much! So I’ll spend $40 on new things and junk food!” So between us I’d guess it’s ~$150/avg. 

    We usually get breakfast out once a week, dinner out twice a week, and we’ll both get take out lunches once or twice a week at work.

    I swear we subsist 95% on beans, yogurt, peanut butter, tomatoes, and cheese.

    Post # 20
    Member
    8065 posts
    Bumble Beekeeper

    sarathemermaid :  I spend about $50 if you average out our stock-up weeks and our regular milk/bread/eggs/produce weeks. This is for two of us (not including the dog) and covers most of our meals. My husband does a meal plan for lunches at work that isn’t included in that $50 but is only another $75 or so a month so our monthly average is still pretty low. I buy in-season and on-sale and shop at Market Basket (cheap New England chain) which helps keep it down. We also waste very little food – I HATE throwing out food! 

    Post # 21
    Member
    9595 posts
    Buzzing Beekeeper
    • Wedding: September 2015

    We spend $80/week. And thats all organic in NYC! All dinners and breakfasts, I bring my lunch 4x a week. We’ll have a take-out or a diner date once a week.

    Post # 22
    Member
    1710 posts
    Bumble bee
    • Wedding: July 2012

    We are doing $100-$125/ week right now, that’s 4-5 days of breakfast, lunches, and dinner for both of us, (he does breakfast at work), but that’s with pretty much all organic foods, but if I get better at planning meals we can probably take it down a bit. 

    We usually have 1 evening meal and one weekend breakfast to we eat out for, but that’s taken out of our “Date money” line in the budget. 

    Post # 23
    Member
    2077 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: October 2018

    I average about $150 a week, mostly just for me and a bit for my Boyfriend or Best Friend. He shops independently mostly. We also eat out quite a bit.

    Post # 24
    Member
    751 posts
    Busy bee
    • Wedding: November 2015

    sarathemermaid :  We’re weird, we each buy our own groceries to fit our own dietary needs. He eats a TON of fruits, veggies, and nuts/seeds, plus about 2-3 days per week he makes a steak. He does better with not a lot of meat, a little dairy, and a lot of produce. For the serving sizes he needs to meet his calorie needs as a 6’3 active guy, that comes out to about $100 weekly on average (some weeks he’s a little less if he got nuts/seeds in bulk). He eats 1-2x/day.

    I spend about $100 as well; I eat protein and veggies at each meal, a little fruit with breakfast, and part of my proteins are a lot of fish/salmon so that gets a little expensive but it’s how I feel best. I eat 6-7x/day.

    We cook and prep individually but that means we always either take our food to work (me) or eat something at home during lunch (him). We go out about 4x/month as well, and that averages about $150 total per month. Food is our biggest expense because we don’t buy any pre-packaged / processed foods, but that’s important enough to us that we budget so we can do it.

    Even if we had to cut back the food budget, we’d probably stick with prepping for our individual needs. Like I said, we’re weird in doing so (and we know it) but it has done wonders for how we feel. Plus, I can prep all my food on Sunday and not have to cook all week, while he cooks as he goes which is his preference. So anyway, that’s my 2 cents and a lot of unsolicited info! 🙂 Haha

     

    Post # 25
    Member
    937 posts
    Busy bee
    • Wedding: March 2018

    I think I probably spend about $400 per month but it varies week to week depending on if I need meat/household stuff/dog food/other costly things. 

    I usually cook 3-ish times per week, usually meals that can either feed us for dinner twice or leftovers can be brought for lunch. We also both bring our lunches to work almost everyday, but neither of us are big breakfast eaters with the exception of maybe 1 big breakfast at home every 2 months or so. We eat out on Friday/Saturday nights fairly often.

    I could probably scale back the grocery bill if we didn’t love junk food/soda/beer/wine so much, but….we do. i.e. yesterday I spent $14 on Easter candy that was on clearance lol.

    Post # 26
    Member
    98 posts
    Worker bee
    • Wedding: May 2014

    I voted $100/week, but that also includes toiletries and paper products. I cook four actual dinners a week, and I pack my husband breakfast and lunch for five days. I eat lunch at home on Monday. I eat lunch at work Tuesday-Friday and it is free. I do make a pasta salad and a fruit salad every Monday that live in our fridge for a quick, easy snack or meal. 

    Post # 30
    Member
    288 posts
    Helper bee

    We spend about $45-65 per week and that includes lunch and dinner meals M-F. We typically dine out on the weekends

    Leave a comment


    Find Amazing Vendors