grocery costs

posted 7 months ago in Finances
Post # 16
Member
2518 posts
Sugar bee

A lot. This month it was 400 for groceries and household supplies, but over 1k for total food including eating out and convenience foods. Plus another ~70 for alcohol. I’ve been trying to cut down but my husband insists on buying lunch and an afternoon snack everyday at work, and that adds up quickly. On the plus side, our transportation costs are really low, we don’t spend much on entertainment or shopping, and we don’t have debt. Food is easily our biggest line item after rent. But I’d love to get our total food spending down to any of these averages! 

Post # 17
Member
799 posts
Busy bee
  • Wedding: January 2016

For the US, the USDA publishes a cost of food budget with 4 tiers (thrifty through liberal). I believe it’s how they calculate SNAP benefits. The average grocery expenses were much more in line with what we spend. Worth checking out if the numbers presented here seem low to you.

Post # 18
Member
2506 posts
Sugar bee
  • Wedding: August 2016

blushingbee2019 :  This.

I just spent $302 at the Superstore for this week.

Post # 19
Member
6448 posts
Bee Keeper

Pssh in a family of four, plus two animals we spend at least $500.00 a month.

Post # 21
Member
179 posts
Blushing bee
  • Wedding: August 2018

 

LilliV :  The USDA food budget is much more in line with our spending – $617 for moderate and $772 for liberal for a couple, and we average right around $700 per month. We have little to no food waste. We buy a lot of organic meat and fish. My husband easily probably eats 1/3 to 1/2 lb of meat for both lunch and dinner. He eats 5 eggs every morning. It all just seems to add up. 

We do buy some packaged items – gluten free bread is at least $5 per loaf, we drink about 4-5 kombuchas a week, Larabars/ RX bars for snacks are pretty pricey, dairy-free yogurt is much more expensive than regular yogurt. If we cut out those things, our grocery budget drastically decreases each week. These are “luxury” items to me, but help keep my sanity with what we eat. 

Post # 22
Member
1106 posts
Bumble bee
  • Wedding: September 2017

My husband and I are definitely on the higher end of spending. Although, I’m not taking into consideration the household products I buy at the grocery store (toilet paper, paper towels, garbage bags, cleaning supplies, laundry detergent). But that’s also not every trip to the store.  Without those products, we would still be in the range of a large family, just for Darling Husband and I. We do buy a lot of produce, so that probably effects it. I rarely buy items from the middle aisles, aside from maybe peanut butter, olive oil, spices, and special occasion things. 

 

Now that we have a 6 week old, we have less waste because we aren’t spontaneously going out to dinner (which we previously did at the end of my pregnancy at least 3X a week, if not more) and therefore are using everything in the fridge.  

ETA- I spend $150/week at a minimum. That gets both of us breakfast, my lunch and both of our dinner. Darling Husband typically gets lunch on the go

Post # 24
Member
9818 posts
Buzzing Beekeeper
  • Wedding: September 2013

We have 2 adults and 2 kids (5 and 2.5).  I probably spend around $500/mo on groceries.  For eating out, it really varies as it just depends on what we are doing and the season but anywhere from $100/mo to $250/mo?  Most of that is quick service like a takeout lunch or pizza carried out or food at the zoo for lunch.  LCOL area.  We don’t do sit down restaurants too often, maybe once a month (ocassionaly twice, sometimes not at all).

I make mostly everything as far as meals (or desserts on occasion) from scratch but I buy bread, crackers, bars, pouches, occasionally cereal.

Household supplies and cat food I have separate.

Post # 25
Member
799 posts
Busy bee
  • Wedding: January 2016

LilliV : This is an interesting topic to me!

We do 80% of our shopping at market basket and I love their house brand for most everything – the rest at trader joes. I’m super excited because an Aldis is opening the next town over. 

We come in somewhere in the middle. We don’t buy much prepackaged anything. My husband likes seltzer water and we probably spend $25 on that a month. Otherwise we do have some super cheap granola bars and keep a few boxes of crackers and instant oatmeal for my toddler. Very little food waste (I just tossed the last two pieces of a $.99 loaf of bread that we couldn’t finish in time). We buy a lot of milk and I like herbal tea. For small people I guess we eat a lot? That’s pretty much all I can come up with.

In a few months our spending will go up by maybe $150/month to accomodate formula ($100) for the new baby and alcohol ($50) because we will drink again once I’m not pregnant.

Once our two boys are older and eating more, I’m going to start doing a lot of single skillet/casserole meals that are padded with carbs. The protein + vegetable + carb meal equation really isn’t that great a bang for your buck calorie wise since vegetables tend to constitute a lot of those meals for us and they aren’t cheap. 

Post # 26
Member
3060 posts
Sugar bee

No way….

i live in LA and spend almost $600 a month on groceries. I dont want to even factor in the costs of all food lol. And we dont even have kids!

We eat out 1-2 times a week, we use to eat out from friday night – sunday afternoon and our groceries were *slightly* less (maybe $20-$30 a week) 

That being said, we do buy a few more costly, but slightly healthier options.  (organic meat, eggs etc.) and eat A LOT of avocados and other veggies which can sometimes be pricey. 

Post # 28
Member
9961 posts
Buzzing Beekeeper
  • Wedding: City, State

For our house of 3 we spend anywhere from $60-$90 a week on groceries. This includes formula, diapers, baby essentials. 

We then inevitable eat out all week which is not included.

Post # 29
Member
1309 posts
Bumble bee
  • Wedding: City, State

I cook almost every night, take my lunch every day, and hardly go out, but cost of living here is high (HI) so grocery shopping at Target can even cost $200+. I try not to go more than twice a month which puts us at about $450 a month.

Post # 30
Member
799 posts
Busy bee
  • Wedding: January 2016

LilliV :  I mostly agree with you on Trader Joes. There’s a few convenience items that we get there because the price is consistently better than market basket and I like the quality. I wouldn’t choose to shop there for basics. 

Coffee, almonds, jarred pasta sauce and pizza sauce, broth (usually make my own, but convenient to have), and frozen: vegetables (the artichoke hearts are good), sweet potato fries, pizza, pot stickers, fried rice, veggie patties (for the toddler), and meatballs (for the toddler). 

Leave a comment


Find Amazing Vendors