(Closed) How much do you spend a month on groceries?

posted 3 years ago in The Lounge
  • poll:
  • Post # 2
    Member
    550 posts
    Busy bee

    For the two of us, about $200 for the entire month if we buy snacks we really love. we usually spend 150 if we actually stuck to the basics and no extras…We rarely eat out and we do occasionally buy in bulk. 

    Post # 3
    Member
    1646 posts
    Bumble bee

    I spend about $300-400 a month for just me. But I use a ton of olive oil which adds up quickly and I also buy everything organic, grass fed, pasture raised, etc. Eating healthy makes a world of a difference in how I feel so to me it’s worth the extra money.

    Post # 6
    Member
    1385 posts
    Bumble bee
    • Wedding: June 2020

    I’ve budgeted $200 for us, but we spend closer to $250 per month. This is partially due to the fact I buy lots of fruits and granola bars. We cook at home nearly every night of the week, and go out to eat about twice a month. Once deer hunting season starts and we replenish our supply of venison, this should go down about $30 per month since we won’t be buying any beef and little other meat.

    I don’t think $300 a month is that bad for two people, especially depending on what you’re eating.

    Post # 7
    Member
    755 posts
    Busy bee

    We live in an ‘expensive’ city for groceries as we’re on an island and for two people we spend about $400 and eat out maybe once a week but we have a tiny fridge so it’s hard to buy fresh and frozen stuff in bulk and we don’t buy many packaged foods. 

    Post # 8
    Member
    550 posts
    Busy bee

    We now shop at Aldi!

    Post # 9
    Member
    2777 posts
    Sugar bee

    Every time I see one of these threads I’m shocked at how little some people spend. Fiance and I spend probably 200-300 EACH a month (separate finances until we’re married) so together probably 400-600+. And he eats out for lunch most of the time on top of that, and we order in or go out to dinner at least once a week. But we do live in NYC so everything is more expensive here, and I cook from scratch a lot and use lots of veggies and fresh organic ingredients, so we’re not as tight about budget as we could be. Still, 300 for a couple sounds crazy cheap to me, especially since that’s covering your lunches too. 

    FWIW, you’re on what the USDA considers a the “thrifty plan” for a couple of two, so you can tell your husband that you’re actually doing very well as is: https://www.cnpp.usda.gov/sites/default/files/CostofFoodSep2017.pdf

    Post # 10
    Member
    1047 posts
    Bumble bee

    DH and I spend probably around $250-$300/mo. We also shop at Aldi’s once or twice a week so that saves a good chunk. Our secondary stores are the local super market (for meats usually) and Costco for the misc buys. 

    Post # 11
    Member
    539 posts
    Busy bee

    $200 a month, just me alone. Includes breakfast, snacks, lunch, and dinner for week days. Most weekends i eat out.

    Post # 12
    Member
    1297 posts
    Bumble bee

    We spend about $300 a month for two of us, making supper every night and enough for leftovers for lunch. 

    Post # 13
    Member
    293 posts
    Helper bee
    • Wedding: May 2017

    I feel like me and DH spend a lot. I try to stock up weekly so expensive produce doesn’t go bad. I would say we spend about $400-500 a month for us 2.

    Post # 15
    Member
    53 posts
    Worker bee

    View original reply
    futuremrss17 :  350- 400 a month on groceries and sometimes we eat at work and eat out like once a week. I think what your spending is normal. Honestly if you buy healthy stuff and not mac and cheese it becomes expensive for like vegetables and lean meats.

    The topic ‘How much do you spend a month on groceries?’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors