(Closed) How much do you spend a month on groceries?

posted 3 years ago in The Lounge
  • poll:
  • Post # 32
    Member
    9519 posts
    Buzzing Beekeeper

    About $150 for 2 of us, but that’s because we both get free meals at work — otherwise we’d easily double that.

    Oh also about $40/month on kitty food ๐Ÿ™‚

    Post # 33
    Member
    474 posts
    Helper bee
    • Wedding: July 2016

    For two of us we spend $350/month. This covers breakfast everyday, lunch for about 6 days and dinner for 5 days. We eat out every Friday and Saturday and tend to have lunch out one day a week. We also do not buy very much meat (DH is vegan). We will in a HCOL area, groceries are significantly more expensive here vs where I grew up.

    We then usually spend another $75 on household items like paper products, cleaning supplies, odds and ends.

    Post # 34
    Member
    1292 posts
    Bumble bee

    View original reply
    RobbieAndJuliahaha :  
    View original reply
    browneyedgirl24 :  Ditto.

    We are in the neighborhood of 600-800/month on groceries for two of us.  DH buys lunch out almost every single day.  We go out to dinner or get carry out 2-3x a month.

    Most everything we buy gets used up, I don’t typically throw much produce away at the end of the week/month.  

    Post # 35
    Member
    2466 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: September 2018

    Depends on the month. Typically between 4-500 I would say. Family of 3 + a dog (including dog food)

    Post # 36
    Member
    156 posts
    Blushing bee

    Family of two, expensive urban area, organic etc = $600/month, not including meals out. If it were up to me, I wouldn’t buy all organic all the time, but that’s the way my husband likes it. I imagine our shopping patterns will stay the same once we have kid(s), though I’d like them to be somewhat less fussy than their dad about what they eat — I would be mortified if (as I’ve seen a friend’s kid do!!) they wrinkled their nose at being offered, like, non-organic produce during a playdate. A little precious for my (already precious) tastes.

    Post # 37
    Member
    1128 posts
    Bumble bee
    • Wedding: July 2013

    We spend $400 a month for our family of 3. I make almost all dinners (we eat out 2 or 3 times a month) and lunches too. DH usually takes leftovers while I’m more picky and like to make something I haven’t eaten before ๐Ÿ™‚

    Post # 38
    Member
    1338 posts
    Bumble bee

    Probably between $300 and $400. 

    Post # 39
    Member
    656 posts
    Busy bee

    Approx. 250€ per month for the two of us. I lunch pretty often, he eats out almost every day. We’ll prep lunch for the next weeks because I want to limit the extra expenses to save for our honeymoon ๐Ÿ™‚

    Post # 40
    Member
    7439 posts
    Busy Beekeeper

    Honestly I am afraid to check, but I guarantee it’s a lot more than $200 a month. We shop at Whole Foods (closest grocery store) and we are also lazy and eat out or get takeout several times a week. It’s bad. 

    Post # 41
    Member
    693 posts
    Busy bee
    • Wedding: June 2018

    View original reply
    futuremrss17 :  $700-1000 for a family of 4. That includes household items like paper towels, detergent, toilet paper, shampoo, etc. cause I get it all at Costco or Fred Meyer with the groceries. 

    Post # 43
    Member
    634 posts
    Busy bee

    View original reply
    futuremrss17 :  $600-1200 for a family of 4 with one of the of the kiddos under 1.  We do have company over 1-4 times a month and eat locally sourced meat and lots of fresh produce.  We live in an expensive area admittedly so many of people’s budgets shared here are unrealistic for us. 

    Post # 44
    Member
    2856 posts
    Sugar bee
    • Wedding: November 2018

    View original reply
    futuremrss17 :  We picked like 15 different recipes, purchased the items for them, and prepped them all in one evening in gallon sized freezer bags. Those bags were then labeled with what the recipe was and cooking times and then placed in a freezer so that we could just pull out the meal we wanted to prep the evening before. Because our schedule is pretty hectic (FI works long hours/I’m a full time student) I would usually pop the whole bag into the crockpot before I left in the morning and it would be done by the time I got home. 

    This isn’t the exact plan but it is similar. http://newleafwellness.biz/2017/03/21/the-ultimate-whole30-slow-cooker-freezer-meal-plan/

    The topic ‘How much do you spend a month on groceries?’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors