How much do you spend a month on groceries?

posted 2 years ago in The Lounge
  • poll:
  • Post # 46
    Member
    330 posts
    Helper bee
    • Wedding: August 2015

    futuremrss17 :  We spend $400/month on groceries, $100-$150/month at restaurants and $100/month on supplements. It’s the two of us full time and my son, though he is only here half the time as I share custody 50/50 with his dad.

    Post # 47
    Member
    9332 posts
    Buzzing Beekeeper
    • Wedding: October 2013

    about $100/ week for a family of 3.

    Post # 48
    Member
    2856 posts
    Sugar bee
    • Wedding: November 2018

    futuremrss17 :  It definitely takes some adjusting. Some of the recipes on Pinterest are total duds so you have to weed out the bad ones. It has worked for us so far though and it’s so much better to eat at home/left overs than eating out as often as we used to. 

    Post # 50
    Member
    398 posts
    Helper bee

    I have no idea! I  have tried to keep track and do some months, but sometimes I buy more, sometimes my fiance does, sometimes we eat out more or get blue apron. My thought is its around 300 per month for the two of us. 

    Post # 51
    Member
    1739 posts
    Bumble bee

    I’m in Canada, in the prairies, so this affects our pricing. Family of three, one of whom is bottomless pit athletic 11 year old. $250-300/week. This includes all of our househild products like detergent, clenaing supplies etc because we just get it all when we shop. We bulk buy as much as possible and prep our meals in advance. I meal prep for the week so it’s pretty easy for me. We’re on the go 4-5 nights a week for dance and my daughter normally eats at the studio since she trains 12-15 hours a week, so her supper is almost always at the studio. We don’t really eat out though and we eat very healthy, and all those lean proteins and fresh produces cost lots. That doesn’t include extras like protein bars or protein powders, BCAAs or supplements. We spend a lot on focussing on getting healthy and living a cleaner lifestyle.

    Post # 52
    Member
    1308 posts
    Bumble bee
    • Wedding: City, State

    $400-$500 for the 2 of us. #hawaii

    Post # 53
    Member
    3243 posts
    Sugar bee

    We spend $300-$400 a month for two of us. But I’m a picky eater in the sense that I don’t shop whatever brand is on sale. I have brands I like, and I buy them. We also buy organic, and I buy expensive meats. Essentially, I refuse to eat less quality food because of money, we will cut out of the budget somewhere else – what we put in our bodies is just too important. We shop at Costco for a lot of key items, which helps, but can skew some numbers month to month. Overall, I think we stay under $400. We’re hosting Thanksgiving this year, so our November budget has been doubled… ugh!

     

    Post # 54
    Member
    2433 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: October 2016

    $500- $650 a month. 3.5 people. Ouch. Plus we eat out regularly. the big problem is that my husband and his kids refuse to eat leftovers. 

    Post # 55
    Member
    3571 posts
    Sugar bee
    • Wedding: April 2013

    I spend between $250-300 a month, for a family of 3 (2 adults and 1 toddler). We cook dinner about 5 nights a week, and it includes breakfasts & lunches for me and my daughter. My husband is a restaurant Groomsmen so typically eats lunch at work. I do most of my shopping at Aldi.

    Post # 57
    Member
    510 posts
    Busy bee
    • Wedding: City, State

    Australian $400-$500/month. I thought that was OK, but if I convert to USD doesn’t seem very impressive!

    Post # 58
    Member
    604 posts
    Busy bee
    • Wedding: April 2018

    $300-$350/mo for Fiance and I. This number also includes toiletries, because I pick those up on my grocery trips as well whenever we run low. Together we drink about 2 bottles of wine per week, so I’m sure we would never go over $300/mo if this were not the case cool

    Post # 59
    Member
    4527 posts
    Honey bee
    • Wedding: June 2010

    About $700 a month (Australian). Two adults. We don’t eat out at all, and pack lunches. We sure aren’t stingy with what we buy. I am very, very fussy about freshness. I don’t freeze meat, like my vegetables in perfect condition, therefore do two to three shops a week. This makes it a lot more pricey.

    Post # 60
    Member
    680 posts
    Busy bee

    I think my SO and I probably spend around $500 a month. We buy a lot of healthy food… I should probably be stricter with the grocery budget. Everyone else sounds like they are way better with theirs.

    Leave a comment


    Find Amazing Vendors