(Closed) How much do you spend a month on groceries?

posted 3 years ago in The Lounge
  • poll:
  • Post # 61
    Member
    1363 posts
    Bumble bee
    • Wedding: September 2017

    When I stick to my list, probably $100/week. So $400/month for 2 adults. If I go astray, it’s can be $175/week. After reading through this, I realize I need to check out the new Aldi that opened in our town! 

    Post # 62
    Member
    110 posts
    Blushing bee
    • Wedding: July 2018

    About $800-$900 a month for just the 2 of us (plus his kids a few times a week). Seems high, but we live in a very HCOL area, DH eats enough for 2 people, and we include giant bags of cat food, litter, protein powder/vitamins and other household needs into that budget.

    Post # 63
    Member
    411 posts
    Helper bee

    Probably between $300-400/month for 2 adults and 1 cat. This is just for food purchased at grocery store as toiletries, paper products, etc are usually bought separately. We shop at Publix and I do try to take advantage of the weekly sales flyer, but am not strict about it. We are not vegetarian, but we don’t eat much meat. Both of us buy lunch out at work occasionally and we usually eat out or have take out at least one dinner a week. 

    Post # 64
    Member
    1260 posts
    Bumble bee

    $400-$520 a month for two adults and a cat. We eat every meal except one dinner and 2 breakfast from home. 

    Post # 65
    Member
    78 posts
    Worker bee
    • Wedding: June 2016

    I spend about 500 to 600 dollars a month on groceries and it’s just my husband and I. We cook at home about 3-4 evenings a week. I buy stuff for my lunches for work during the week, usually lots of veggies and lettuce for large salads. ( I work 12 1/2 hour shifts.) Food goes quick in this house! laughing

    Post # 66
    Member
    5663 posts
    Bee Keeper

    Man probably like $400+ for two of us! ! !   But I have a crap load of food allergies so many items have been ruled out for me as options sadly. I think the monthsi did paleo was $600/ month. That wasn’t sustainable so we had to stop. 

    We cook in bulk for the week for breakfast and lunch. We do go out a couple times a week. 

    Post # 67
    Member
    6168 posts
    Bee Keeper
    • Wedding: January 2017

    It’s expensive where we live. Came back from Costco today with a bag of dog snacks, protein bars, buns, small groceries and that was $200 alone.

    A month for the 2 of us and furbaby= 600? Possibly much more. I don’t know how we’d eat on 150/mth. Ramen and tap water?

    Post # 68
    Member
    2453 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: June 2017

    Probably about $200/month in groceries. We try to buy things in bulk and when on sale or in season. When the local grocer had a great deal on cucumbers, we ate them with every meal! We don’t buy anything specifically labeled “organic.” (As a scientist, I always laugh a little at the label- all food is organic, that’s what makes it food. Which is probably part of the reason I don’t buy into the need to buy “organic.”)

    Then another $100-150/month eating out.

    It kind of depends on the month. For example, in November I expect our grocery bill to be lower because we’ll be visiting lots of family and eating Thanksgiving meals (with leftovers), but our eating out may be higher because of a few social things we have going on.

    Post # 69
    Member
    849 posts
    Busy bee

    View original reply
    futuremrss17 :  $400-$500/month for two of us. I’m shocked by some other people’s lower spending because I don’t feel like I buy extravagently. But we do buy a lot of fresh produce and organic food when possible.

    Post # 70
    Member
    5778 posts
    Bee Keeper

    View original reply
    wildflowerz :  We very rarely throw out produce either, I make a homemade soup in the slow cooker just about every week and fruit gets used up in smoothies. For DH and I plus my daughter full time and his daughter part time (both college aged) we spend between $800-$1200 which includes kitty food and cleaners but not meals out (maybe 6 per month) and extra shopping if we’re hosting family & friends for a special occasion. Also doesn’t include DH’s coffee habit which he gets from the good people of Tim Horton’s 😀

    Post # 71
    Member
    7441 posts
    Busy Beekeeper

    I am going to amend my response. I think we probably spend about $200 a month on groceries. But that is not because we’re frugal – that’s cause we are lazy AF and eat out a LOT. I shudder to think of what our takeout/sushi-place-across-the-street tab is. embarassed

    I have been inspired reading about these 30 day meal plan things though. I might try one of those…no better time than the fall to bust out the crock pot.

    Post # 72
    Member
    1737 posts
    Bumble bee

    View original reply
    RobbieAndJuliahaha :  if you’re in Canada like me that’s why you’re grocery bill will be higher. We pay a lot more for groceries compared to the Americans. 

    Post # 73
    Member
    304 posts
    Helper bee
    • Wedding: September 2016

    Wow! I feel like I spend way too much in comparison… I try to keep it under $200 a WEEK for my family (me, hubbby + baby, but the baby barely counts, expense wise).. that includes toiletries for all of us and cleaning/house stuff though. Easily $800-$1000 per month.

    we eat pretty good though.. heathy, fresh food, and usually at least one “expensive” dinner at home a week like grilled steaks or seafood…but that’s mixed in with cheaper things like grilled chicken and stuff in the crock pot. Seems like a lot of money though!

    Post # 74
    Member
    208 posts
    Helper bee
    • Wedding: October 2017

    I spend about 800-1000 Maybe more but thats for all household items like toiletries, cat food, cleaning supplies, etc. I have myself, husband and two kids, plus I buy food for my business. We eat out 2-4 times a month which is about an extra 30-150 a month. I live in Ontario and food seems to be pricier here compared to stores in the states. 

    Post # 75
    Member
    95 posts
    Worker bee
    • Wedding: July 2013

    This was very interesting to read through. Here a little input from northern Europe: my husband and I live in Norway and spent about $500 to $600 every month on groceries. We are vegetarians so we don’t buy any meat or seafood. We cook at home every day and prepare our own lunch. We never eat in restaurants (last time was two years ago, for my birthday) since it’s insanely expensive. For a nice meal in a restaurant with maybe a glass of wine or beer you would easily pay over $100 for two (at McDonald’s you pay $2.50 for ONE simple cheeseburger) so home-cooking it is. Our grocery spending habits are very normal for the country we live in 😁

    The topic ‘How much do you spend a month on groceries?’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors