How much do you spend a month on groceries?

posted 2 years ago in The Lounge
  • poll:
  • Post # 76
    Member
    5916 posts
    Bee Keeper

    DaniGirl03 :  Yes, southern Ontario Bee here 🙂

    My figure included kitty food and cleaning supplies (dishsoap, lysol etc) and very basic toiletries like toothpaste- but not additional individual toiletries or OTC meds/Advil etc, meals out, take out, or TH coffee (we are trying to make more at home)

    Post # 77
    Member
    1070 posts
    Bumble bee
    • Wedding: December 2013

    Yikes!  We spend at least $500 a month but that includes Costco runs for things like toilet paper and paper towels.  We both work full time and have a baby so we do a lot of convenience food, like the rotisserie chickens and fettucini alfredo from Costco.  Obviously that costs more but we literally don’t have the time to make dinner every night.

    We also try to buy organic or grass fed food whenever we can which also adds up.

    Post # 78
    Member
    2813 posts
    Sugar bee

    We are doing something wrong, as before kids we spend probably $600 a months for 2 of us, and that is not counting going out (which we did a lot of) – we shop at Costco, Aldi, WIn Dixie…but that is including all paper products, water, shampoos, razors, toothpaste, laundry detergent, etc.

    Post # 79
    Member
    144 posts
    Blushing bee
    • Wedding: September 2017

    I’m with those of you who don’t know how other people do it for so little!  We spend about $600/month on groceries for the two of us, and that doesn’t even include our lunches out during the work week which probably adds about another $300 or so (figuring ~$7/day each).  We mostly cook every night and I do buy organic meat, free-range eggs, etc.  On top of the grocery bill and workday lunches, add maybe one casual dinner out per month, as well as a few take out meals (pizza, chinese).  All in all, we’re probably spending about $1000/month on food.

    Post # 80
    Member
    78 posts
    Worker bee
    • Wedding: June 2018

    Holy cow, I’m surprised by the range of numbers. We usually end up spending about $350-$400 a month for the 2 of us. This is for food and household items. We buy a Home Chef box for $60/week which feeds us both dinner for 3 days of the week. The other 2-3 days I run to the grocery store and cook something easy and we usually end up eating out once or twice a week (not included.) I always eat super cheap and easy lunches – oatmeal or yogurt with fruit or veggie sandwiches which only puts me back about $10 a week. We do eat mostly vegetarian at home, though.

    Post # 81
    Member
    2606 posts
    Sugar bee
    • Wedding: April 2017 - Valleybrook Country Club

    Wow, compared to some other bees, I feel like I’m doing it wrong!

    We spend usually about $400 a month for the 2 of us. Sometimes up to $500 if we entertain or want something special. I suppose I live in a pricier area, but I do use coupons and buy in bulk from BJs what I can. We do get a lot of fresh produce which can be costly. 

    Post # 82
    Member
    171 posts
    Blushing bee

    We’re in Toronto and spend an average of $150/week.. so $600 per month on groceries and household items (not including toiletries) and then we eat out at least once per week which is usually another $100. I work from home full time and my partner is home about 3 days a week and I make him lunch on the days he goes to the office, so that’s for B/L/D for most days. I do cook alot and probably more complicated meals as I have the time during the day. It stops us from eating out more which I’m sure would make our $1000/month budget skyrocket. Maybe I’ll take another look at the budget…

    Post # 83
    Member
    1053 posts
    Bumble bee
    • Wedding: City, State

    Ontario, Canada – about 400/m on groceries and household items for a family of 3.

    Post # 84
    Member
    1243 posts
    Bumble bee

    We spend between $600 to $800 a month for the two of us, cat, and dog. This does not include dining out (which is about once a month). It does include paper towels, toilet paper, cleaning supplies, etc. Also, we’re super bougie about meat and dairy.

    Post # 85
    Member
    7901 posts
    Bumble Beekeeper

    We spend anywhere from $300 – 500 on one man, one breastfeeding momma (hello hungry!), and an 85 pound dog. Rhis doesn’t include eating out which can range from $50 – $500 (ugh….)

    Leave a comment


    Find Amazing Vendors