(Closed) How much do you spend on groceries?

posted 5 years ago in Married Life
Post # 46
Member
619 posts
Busy bee
  • Wedding: July 2016

I spend around 50$ a week for myself, Fiance lives abroad… I think he spends much more though lol

Post # 47
Member
129 posts
Blushing bee

View original reply
paigey22:  I buy for five total people (me, Fiance, son, mom & pops). We have a combined budget of ~550.00/mo. I keep it under that usually (except for the holiday seasons), closer to ~420.00 by creating daily menus -for all three meals + daily snacks and treats- for two weeks and then only doing two large shopping trips a month or every two weeks. I also clip coupons and do price match at walmart + shop at costco for the bigger bulk items. 

Buying food every day I’d end up spending at least 60.00/day but it was actually getting closer to 2000+ a month which was just ridiculous. I’m not a good shopper when left to my own devices. 

Having the meals already planned means I don’t buy too much of any one ingredient so nothing goes to waste plus it’s way easier to decide what to make/cook. Also it’s really helped our waistlines all around; we were horrible snackers- now we’ve got a limited amount of food (although still way more than probably necessary! haha) and if someone eats all their treats in one day they wont have any until the next shopping trip. Plus now I don’t have to waste a bazillion precious non-work hours at the grocery store. 

 

Post # 48
Member
2690 posts
Sugar bee
  • Wedding: October 2015

Fiance and I go grocery shopping every other week. We keep it around $75 for the two of us. We only buy protein that is on sale, ever. Snack foods we only buy on sale. We also both work in restaurants so that saves us some money.

Post # 49
Member
409 posts
Helper bee

View original reply
paigey22:  We budget everything we spend. Our grocery budget is $300 bi-weekly. We also budget around $100-$200 per month on eating out (which usually allows us a date night/dinner per month). Personally I think we overspend and I need to learn some grocery shopping techniques/tricks lol One thing I have learned – Don’t grocery shop on an empty stomach! It’s asking for trouble lol

Costco is what gets us…. When we go to Costco we always overspend. There are certain items I like to get from Costco though (toilet paper, paper towel, laundry soap, olive oil) so I limit my trips to go there unless I have to get those items.  

Post # 50
Member
1534 posts
Bumble bee
  • Wedding: September 2013

Around $150 or so a week for the two of us.  We cook a lot and bring our own lunches to work, and we buy a good amount of produce and lean meat… and Darling Husband eats a LOT!  When we first moved in together (4.5 years ago) the grocery bills blew my mind.

Post # 51
Member
2358 posts
Buzzing bee
  • Wedding: December 2014

View original reply
paigey22:  About $450 per month. 

Actually, lies. Fiance buys lunch so idk the total food cost. 😛

  • This reply was modified 5 years, 3 months ago by  RenoSweeney24.
Post # 52
Member
1444 posts
Bumble bee
  • Wedding: May 2014 - Paradise Gardens

View original reply
paigey22:  We spend around $90-100 weekly. So on average around $400 a month but included in my grocery shopping items are household items as well such at toilet tissue, paper plates, etc.

My hubby is constantly trying to gain weight and I’m trying to loose it so we try to keep all the snack food pretty heatly. Some of the ladies mentioned shopping 1-2 times a month…that would be a dream for me but we like to get fresh fruits and veggies weekly. Also we are in SoCal and I know pricing can change quite a bit from state to state.

The best advice I can give is shop at multiple stores, find out where the lowest prices are for certain staple items on your list and use coupons whenever possible.

Post # 53
Member
849 posts
Busy bee
  • Wedding: June 2014

View original reply
paigey22:  Before I got married, I never really budgeted for groceries, but when we got married, we set a budget and the first month I shopped/cooked like normal and I had no idea I was spending that much! I’ve become a A LOT more conscious about shopping. I made a list of products at all the stores I shopped at, kept track of prices and figured out where things were cheaper. Sometimes they were several dollars cheaper! I also noticed I wasted food. Stuff would spoil in the fridge, either fresh veggies I never cooked because I wasn’t meal planning, or leftovers we forgot about. Now we’re good about planning all meals (no more impulse buying) and eating every last one of those leftovers for lunches!

We now spend about $250 on groceries a month for two people. (I live in the South, and we are both vegetarian.) We used to buy quite a bit of vegetarian substitute meat, and that’s expensive! Now I make my own or we get protein other, cheaper ways (beans, tofu, etc.). We have a $75 eating out budget a month (including fast food), and we’ve been sticking to that pretty well so far.

Post # 54
Member
698 posts
Busy bee
  • Wedding: September 2013

View original reply
paigey22:  We spend about $160 – 200 per week for groceries for the two of us, not including alcohol. That’s eating fairly healthy, with meat 2 – 3 times per week, and we make lots of extras for dinner so that we have leftovers for lunch the next day.  That’s with shopping sales, and alternating between the two grocery stores each week dependent on what I need (canned/packaged goods are definitely cheaper at one store over the other).  

That being said, I live in Northern Canada, and so our food prices are more expensive to account for air freight. 

Post # 55
Member
1647 posts
Bumble bee
  • Wedding: August 2013

$200 a month for just me and Darling Husband. We shop almost exclusively at Trader Joe’s and we live in a very expensive city (NYC), so we eat mostly frozen meat, frozen veggies, and very healthy food! We also have another $200 – $300 a month for eating out on weekends – wish it could be less, but our friends have expensive tastes.

Post # 56
Member
2494 posts
Buzzing bee
  • Wedding: August 2015

Usually $80-$120 a week for the 2 of us. I don’t get the newspaper but our parents give us their coupons to clip after they’ve clipped them. I usually only use 1-2 a week though. Coupons are usually for processed foods I don’t buy or you have to buy 3 of something, which we just don’t need.

Post # 57
Member
1214 posts
Bumble bee
  • Wedding: September 2015

$600 a month is the budget for my family of 5. Everyone gets their own gallon of milk for the week with their name written on it with a sharpie. When your milk is gone, you have to wait. I got sick of going through so much milk. The kids will “sell” their milk to each other in exchange for chores. It’s pretty hilarious. I shop sales and try to meal plan the best I can. I tend to be at the store twice a week. We also get a side of beef at Christmas to stock up the deep freeze for the year which is not included in the monthly budget.

Post # 58
Member
236 posts
Helper bee

We spend about $100-$150 a week.

We usually buy lots of meat every other trip and we have 3 dogs (110 lbs, 65 lb and 15 lbs) and a cat so that make big a difference compared to someone with no pets.  I try to plan it so we aren’t buying all the expensive stuff on one trip.

Post # 59
Bee
382 posts
Helper bee
  • Wedding: Cottage on the Creek

we have in the last six months really tried to start cutting our grocery budget. We buy groceries for all breakfasts and lunches and usually 6 dinners a week. We used to spend $100-150 per week and now spend $50-100. 

A big thing is that we go to costco about every other month and spend ~$200 on huge sacks of frozen meat, shrimp, fruit as well as fresh onions and potatoes and quinoa. We then eat off of that frequently. 

We also plan all of our meals for the week on Sundays and try to pick recurring ingredients for the week, then we can buy a big bag of (for example, bell peppers) and eat it with chicken and quinoa, then in a tortilla with sweet potatoes, then on a salad, and it really makes cooking and shopping cheaper and easier. 

Post # 60
Member
3219 posts
Sugar bee
  • Wedding: September 2016

We usually spend $300-600 per month on food. We cook a lot in bulk – a big pot of curry may cost $40 up front, but last the two of us up to four nights, so it isn’t too bad. We get most of our dry goods for the month on the first Tuesday when it is an extra %10 off, buy the items that are on sale, and try to use absolutely everything before it goes bad. 

our bill gets driven up by the fact I can’t eat beef or pork (waaaay cheaper than chicken or fish), that SO gets picky about drumsticks (cheaper but more fatty), that we try to cook from scratch as much as possible and avoid the cheap pre made foods, and we have at least some meat in every meal but breakfast.

The topic ‘How much do you spend on groceries?’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors