(Closed) How much do you spend on groceries every month?

posted 6 years ago in The Lounge
  • poll: How much do you spend on groceries every month?
    Under $100 : (1 votes)
    1 %
    $100-300 : (26 votes)
    36 %
    $300-500 : (33 votes)
    46 %
    $500-700 : (7 votes)
    10 %
    Over $700 : (5 votes)
    7 %
  • Post # 3
    Member
    9139 posts
    Buzzing Beekeeper
    • Wedding: November 2013 - St. Augustine Beach, FL

    $60 a week for two adults (add in another $50 a month for dog food.)

    Post # 4
    Member
    5660 posts
    Bee Keeper
    • Wedding: August 2012

    Depends but probably 500 ish. We have some weeks under 100 and some over, depending on if there is a sale on something we stock up on. We give ourselves a 100.00 per week budget for two people. Also this will depend on people’s geographic area, we live in a suburb of seattle.

    Post # 5
    Member
    3769 posts
    Honey bee
    • Wedding: August 2013 - Brookfield Zoo

    I’d say an average of $100 a week for myself, Fiance, and a bunny (fresh veggies for him).

    Post # 6
    Member
    1474 posts
    Bumble bee
    • Wedding: December 2011

    We spent about $65 a week for two adults, give or take a little depending on if we have cleaning supplies thrown in the mix. We budget $100 a month for going out to eat/dates.

    Post # 7
    Member
    1659 posts
    Bumble bee
    • Wedding: July 2012

    I stick to about $80/week average, between groceries, Costco, trader joes, the Asian grocery, whole foods, wherever I’m buying food I guess, for me, Darling Husband, and Dirty Delete.

    Post # 8
    Member
    2212 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: May 2014

    We spend $500-$600 a month on food, which includes groceries and dining out. Usually more toward the lower end of that range. I’d say $300-$350 of that is groceries.

    Post # 9
    Member
    7770 posts
    Bumble Beekeeper
    • Wedding: July 2010

    Probably 4 or 500 ish.  I am pregnant so it is a high priority to me right now to get the best things I can.  Darling Husband actually gets all of his food free from his job (he got laid off and is now working at an organic deli while applying to jobs- so that is a perk!)

    Post # 10
    Member
    127 posts
    Blushing bee
    • Wedding: July 2011

    We spend about $400-500/month on groceries for 2 adults (DH & I).  Our dining out budget is about $1,000 (including drinks with friends, etc) so total food budget is around $1,500/month in DC Metro area. A caveat is that we both looove wine, so that contributes to our high(er) food budget.

    Wo both eat out 5 days/week for lunch and have dinner at home 3-4 nights/week.

    Love this post! Always curious as to how much other bees spend on food & drink.

    Post # 11
    Member
    1357 posts
    Bumble bee
    • Wedding: October 2012

    Too much, around $100-120/week or $400-500/month for two adults. I like to buy organic and local when I can, plus we try to buy certain things like “extra lean %” beef that tends to rack up costs. We’ve been talking about needing to reduce our grocery bill, though. Bye bye local microbrews, top sirloin, and organic squash…

    We also spend around $70/month on dog food for our two giants, one of which has a leg injury. They both need a glucosamine-rich diet for their joints.

    Post # 12
    Member
    10453 posts
    Sugar Beekeeper
    • Wedding: February 2014

    I don’t even really know. Fiance eats a ton of meat, and if we include the expensive food I give my cat I bet it’s like $1000. 

    Post # 13
    Member
    523 posts
    Busy bee
    • Wedding: March 2013 - Callanwolde Fine Arts Center

    We spend anywhere from $250-$350 a month for two people depending on sales. Our total food budget is about $800/month, including groceries, lunches out, dinner out, and alcohol/bars.

    Post # 14
    Member
    1966 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: September 2013

    We spend about $200 every 2 weeks for 2 adults and our dd. I’m definitely a coupon mom I get a lot for that $200. I could really skip food shopping if I wanted to put we like to be loaded. Never know when we are going to have guest or a bunch of kids come over! And we order out on the nights that I dont get done work until 8. Usually 2 nights a week. 

    Post # 15
    Member
    7311 posts
    Busy Beekeeper
    • Wedding: October 2011 - Bed & Breakfast

    About $1000 for 2 adults and 1 teenage boy, as organic and local as possible, covers all breakfasts, my and Mr. LK’s lunches, and dinners 6 nights a week. Teen LK opts to buy lunch at school and we have 1 night a week when I am too lazy to cook.

    Post # 16
    Member
    358 posts
    Helper bee

    We spend less than 100$ for two adults. We use the coupons in the Sunday paper and make EVERYTHING we can at home, condiments, bread, potato chips, pancakes, soups, stews etcc. Plus we grow everything we can at home, I see no reason to spend more than $100

    The topic ‘How much do you spend on groceries every month?’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors