(Closed) How much would you pay to have someone cook your meals each week?

posted 6 years ago in Food
Post # 3
Member
996 posts
Busy bee
  • Wedding: August 2012

@RoyalPurpleBride:  hmm idk I probably couldn’t afford such a service–Nutrisystem is about 500 a month and all of their stuff is super processed and mass produced

Post # 4
Member
2233 posts
Buzzing bee
  • Wedding: September 2012

I think you’re going to get a lot of variation in price since this is really very regional. You can always find out what personal chefs in your area charge and go from there. I know that around here they charge $15-30 per serving (including groceries though). 

Post # 5
Member
3175 posts
Sugar bee
  • Wedding: May 2012

$0 since I don’t agree with a lot of the stances nutritionists take, I know a lot about culinary arts (worked in a high end restaurants), and I like to cook. I’m guessing I’m not the demographic you would be targeting.

Post # 7
Member
3175 posts
Sugar bee
  • Wedding: May 2012

@RoyalPurpleBride:  If I were working, and making a good wage, and IF the person’s nutrition aligned with mine, I would probably be willing to pay no more than $10 per person, per meal. Any more than that, and I could afford to go out to eat. Hope This Helps & good luck 🙂

Post # 8
Bee
2362 posts
Buzzing bee
  • Wedding: June 2010 - New York Botanical Garden

@RoyalPurpleBride:  That’s really great of you guys to consider it! I would probably estimate the cost of groceries, and estimate a cost for my time. For example, if a week of food costs are $100, and I believe it would take about an hour a day to plan, buy, cook, prepare and deliver the meals at $25/hour, you would be looking at about $275, or $300 if you wanted to round and give yourself some cushion for groceries, gas, etc.  The cost would be higher or lower depending on what decide is a fair hourly cost, and how many hours in reality it would take.  I hope that helps!

Post # 9
Member
7651 posts
Bumble Beekeeper
  • Wedding: July 2012

I have no advice for you, but just a compliment that this is super sweet of you and your Fiance to do for that friend. I wish you guys lived close to me!! 😛

Post # 10
Bee
2362 posts
Buzzing bee
  • Wedding: June 2010 - New York Botanical Garden

@RoyalPurpleBride:  If that cost is too much, another idea would be to prepare carefully planned meal plans and shopping lists for your friend, and just charge the cost of the hours you spend each week (i.e. at $25/hour, if you think it would cost 2 hours, you would ask for $50 per week, which would be about $3.50 per meal, as opposed to the $20 or so that I proposed in my plan above (based on 14 meals per week).

Post # 11
Member
3886 posts
Honey bee
  • Wedding: September 2011

There are services in my area that range from $10-25/person per meal depending on the ingredients and the plan you choose.

Please keep in mind if you’re thinking of doing this as a business you’d need all the appropriate licenses including a certificate from the local department of health. Often that means getting industrial-grade refrigeration and freezers, and those puppies are not cheap. A small under-line reach-in fridge is about $20k.

Post # 12
Member
406 posts
Helper bee
  • Wedding: May 2013

One variable that I would consider is how much choice I’d have in the meals. Are you letting your friend “order” anything, choose from a list or do you get to choose? 

Also, does your friend have any allergies? Or problematic food choices?

How many servings will you be making per meal?

So many factors…

Post # 13
Member
2808 posts
Sugar bee
  • Wedding: May 2012

People get paid for this? Man, my Darling Husband is totally giving me the shaft.

Post # 14
Member
2196 posts
Buzzing bee
  • Wedding: August 2017

Not much. I cook for myself. Maybe if it had variety and I wanted to replace my going to resturaunts with this service (which I enjoy going out so I don’t know that I would) maybe 10.00 per meal so 30.00 a week at the most.

Post # 15
Member
9955 posts
Buzzing Beekeeper
  • Wedding: December 2012

Look around, depending on where you are you might find there are a lot of options.

In my city…

You can have Chefs cook meals for you – A service cook meals for you and Deliver them – or go to places where you can do “some of the prep yourself” and take them home (these last places do all the time consuming stuff… grocery shopping, vegetable cleaning, chopping, organizing ingredients etc… you just choose the recipe / food item you want to make and throw it together… they even provide the take out containers to take the food home in and put into your freezer in whatever combo you want… ie meal quantity for 1, 2, 3 etc)

Examples…

Delivered or Made Meals = Dinner By Design

Meals You Make = Supperworks

As someone else said the pricing will be regionally based, whatever the market will bear.  Generally speaking though the way I’ve listed them is most Expensive to Cheapest.

Hope this helps,

 

Post # 16
Member
2398 posts
Buzzing bee
  • Wedding: April 2012

I would not pay anyone to cook but I would pay somoene to clean my house in a heartbeat. lol 

 

The topic ‘How much would you pay to have someone cook your meals each week?’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors