Inspired post-How much does it cost to maintain "You"

posted 1 month ago in Beehive
Post # 31
Member
1711 posts
Bumble bee
  • Wedding: May 2016

A lot if you count skincare and a primarily organic diet. But I would not count these as monthly expenses. It could range from $20 to a few hundred dollars a month for solely skincare and cosmetics. I spend less for other beauty treatments because I get my hair cut once per year ($60-85), don’t dye my hair, do coconut oil hair treatments, typically do my own nails with zoya or other big 5 free+nail polish, and do not get facials. Shout out to Peter Thomas Roth masks and my Foreo face scrubber. I would never say never about future Botox though… 

Post # 32
Member
986 posts
Busy bee
  • Wedding: January 2017

zoraneale :  for eyelashes you can try groupon for local deals!

Post # 33
Member
4108 posts
Honey bee
  • Wedding: June 2010

I do most at home. 

A $40 haircut every 4 months.

Do own nails at home, own hair dye.

Don’t need waxing as forked out for laser. 

When I buy makeup it is expensive, but a foundation lasts me 6 mths (so about $10 a month)

Don’t get me wrong, I spend heaps of money, but it doesn’t cost a lot to ‘maintain’ myself :/

 

Post # 34
Member
287 posts
Helper bee
  • Wedding: April 2017

I get lash extensions every 3 to 4 weeks which costs $65 And a hair cut for $20 every 6 months. I have very long, straight and virgin hair so I get a straight trim across! I also do my own gel nails at home and don’t wear any make up. I did get my brows microbladed about a year ago. I use Egyptian magic as moisturizer and that costs $50 but lasts me 6 months. I only use shampoo, usually tresemme and argan oil afterwards. 

So the breakdown monthly:

$65 – lashes, $5 – face moisturizer, $3 – hair cut, $5 – shampoo and hair serum

Post # 36
Member
287 posts
Helper bee
  • Wedding: April 2017

Here are mine right after. They are way lighter now and fading a tad bit so I’m planning on getting them redone soon. Sometimes, I’ll pencil them in a little if I go out or something. 

Here they are with a little bit of penciling it. Excuse me as I post my face 😂

Post # 37
Member
443 posts
Helper bee

This thread is pretty funny. 

I’d have to say $0 per month. It’s hard to say how often I buy things though. 

Shampoo/conditioner – $3 every few months 

Cleanser – $19 maybe every 6 months 

Toothpaste – $8 every 2 months 

Other than that I can’t really think of anything. I cut my own hair so that’s pretty much it I guess. 

Post # 38
Member
4587 posts
Honey bee

I have a ticket for tonight’s lottery, so I may be back to update my answer 😀 

Post # 39
Member
370 posts
Helper bee
  • Wedding: Rydges Hotel

gym – $900 a year

hair – $300 a year

make up – $200 a year

 

Post # 40
Member
4356 posts
Honey bee
  • Wedding: February 1997

I spend about $80 every two months on hair, $150 every 6 weeks to wax and about $40 a month on pedicures. Then random makeup and personal hygeine items, of course. Actually, it isn’t that much now that I think about it.

Post # 42
Member
2318 posts
Buzzing bee

I get my hair cut & coloured once every 12-14 weeks, so I’ll say that’s  $40 a month

Laser hair removal $49 every 6 weeks right now until it’s gone

Aside from that, I do my own shellac manicures and buy a new nail polish every few months ($7month lol)

I don’t really do much else… my hair and nails are my priority! I guess I’m fairly low maintenance. 

I don’t wear makeup daily either. But my skincare stuff isn’t overly cheap… lasts me ages though

Post # 43
Member
939 posts
Busy bee
  • Wedding: October 2017

zoraneale :  Dammmmmn. I want to be You!  Lol. My upkeep regimen is super low key. I mostly gave up getting nails done except for special occasions. I get my hair done 1x per year. Makeup and face products are pretty cheap and not worth adding up, except for my clarisonic (Which I received as a gift). If I had to guess, my upkeep is maybe $5-$10 per month maybe? 

Post # 44
Member
2485 posts
Buzzing bee
  • Wedding: May 1995

That’s a lot of maintenance! LOL I was exhausted just reading the list of all the things you do.  And to be honest I did many of those things too in my younger days)  I have kids now so my money goes towards their needs. 🙂  I do like to buy new makeup products now and then though  and I get my hair cut about once a year. I also use henna dye so I have to buy a box of  that evry couple of months for a couple of dollars a box. I do love nail polish and have quite an extensive collection –  probably buy a couple of bottles of new polish every month so there’s maybe 10 or 12 bucks. 

So what’s my craziest splurge? Well I don’t believe in pasteurization or homogonation because I don’t want my kids drinking chemical-laden faux milk that is devoid of nutrients and would actually kill a calf. But my kids love milk…So we drive out  to a local farm once a week  and pay $10 a gallon for raw milk (so tasty!)Two gallons a week.

Yep I spend $80 a month on milk.

But my beautiful babes are worth it! And technically since it is very nutritious and I enjoyed it too I suppose you could say it is part of our health maintenance 🙂

 

Leave a comment


Get our weekly roundup of the best of Weddingbee.
I agree to receive emails from the site. I can withdraw my consent at any time by unsubscribing.

Find Amazing Vendors