(Closed) MommyBees- $$$ Question!

posted 6 years ago in Babies
  • poll: How much do you spend per baby per month?
    $100 : (3 votes)
    15 %
    $200 : (4 votes)
    20 %
    $300 : (4 votes)
    20 %
    $400 : (2 votes)
    10 %
    $500 : (3 votes)
    15 %
    $600 : (0 votes)
    $700 : (0 votes)
    $800 : (0 votes)
    $900 : (0 votes)
  • Post # 3
    Member
    3175 posts
    Sugar bee
    • Wedding: May 2012

    My little one cost way less than $100/month for at least the first year of life. I cloth diapered (gifted to me at my shower) & breastfed. Most of his clothes were gifts, and the ones I did buy, I bought consignment or thrift. I probably spent $30-50/season on clothes. I also bought wipes (boxed at BRU with 20% off coupons, they were under $10 for a huge box) and nursing pads (Maybe $5/week or less on those) and breastmilk storage bags (I don’t know, maybe $10/month on that?). Finally, $20 doctor co-pay every few months.

    Really, infants don’t have to cost much.

    Post # 4
    Member
    3624 posts
    Sugar bee
    • Wedding: September 2012

    Ahh I don’t want to know babies are affordable! One less way to stave off my baby fever…

    Post # 5
    Member
    1086 posts
    Bumble bee
    • Wedding: October 2013

    I voted 400 but I didn’t realize it was for childcare, my daughters daycare is 525 a month for one child full time, 9am-6pm mon-friday. I’m working on getting her in a school but it’s 600 a month, rediculous price but when I’m already paying 525 an extra 75 for the increase in education is worth it

    For taking care of her, when she was a newborn her baby shower diapers only lasted a week. I got all of the expensive things from the shower but I couldn’t breast feed so it was formula which is like 15 a can and she would go through a can every day or two. Diapers, you have to change the diaper every 2 hours when they are newborns.

    Clothes, I hardly ever spend money on that. She’s got tons of friends just a year or two older that give her clothes, she’s got tons of family that love to doll her up too so she’s got more clothes than me.

    Really over money, it’s time that they spend more than anything. When my daughter was born she had acid reflux. She couldn’t sleep unless she was being rocked. Literally the first 3 months my mom and I had to take shifts because as soon as the rocking stopped, she would wake up and cry leaving absolutely no room for sleep. I used to want 4 kids, until I had one. Now I doubt I’ll have more than 2.

    I love my daughter, she’s been so good and easy since she was born, easy for a baby that is, but they are much more work than realized.

    Post # 6
    Member
    6825 posts
    Busy Beekeeper
    • Wedding: June 2011

    I voted $1000.00 with factoring in day care to diapers to formula to toys stuff for munchkin. 

    Post # 7
    Member
    1855 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: September 2012

    Diapers, organic soy formula, clothes, pricey organic baby shampoo (for my uber sensitive child), organic baby food, etc.  It all adds up!  When DS was little, I was spending about $300 per month, and that’s outside of the $1200-1500 per month I paid for infant daycare.  Not to mention co-pays for checkups/vaccines (they go every couple months for the first year), co-pays for my check-ups, breast pump purchase/maintenance… goodness, typing it out is depressing!  

    But, can you do it for much less?  Oh yeah.

    Post # 8
    Member
    679 posts
    Busy bee
    • Wedding: August 2012

    It costs less than $200/month to keep Jellybean more than adequately taken care of. Actually, most months it’s about $100. We take clothing “sprees” for every season and spend around $300-400 on clothes. But that could be done in a MUCH less expensive way. She was more expensive when she was on formula. Now, she barely costs anything!

    ETA: I’m a stay at home mom so no daycare. Also, her Godparents have a huge Italian family and they love her as their own so we haven’t had to buy many toys. She gets huge hauls from them all the time. The only time we really buy toys is when there is a buy 1 get 1 Fisher Price sale at Toys r Us. 

    Post # 10
    Member
    7777 posts
    Bumble Beekeeper

    We formula feed and disposable diaper and I am a Stay-At-Home Mom. I would put it in the $200 range for us, maybe more, maybe less. We get the vast majority of our formula from WIC (adds up to about $125 a month) and the diapers are, hopefully, a momentary expense because I’m slowly building our stash so we can cloth. Being a Stay-At-Home Mom, we don’t pay for childcare either.

    Don’t put all your eggs in one basket with things though. I was set on breastfeeding and then couldn’t. Thank god we could afford formula even if we weren’t getting it free. Definitely budget for every scenario.

    And yes, babies get more expensive. The diapers start costing more. They start eating more. You start buying baby food, etc. They start outgrowing clothes. There are a lot of factors.

    Post # 11
    Member
    720 posts
    Busy bee
    • Wedding: August 2009

    I think they’d probably get less expensive as they get older (if you factor in disposable diapers, formula, etc).  And kids don’t outgrow clothes as fast after the first year it seems.  I think the obvious big expense is child care but if you don’t have that, it’s not too bad.

    Post # 13
    Member
    6009 posts
    Bee Keeper
    • Wedding: May 2009

    We formula-feed and use disposable diapers.  Without adding in daycare, we spent about $250/month on Dirty Delete until she was about a year, then we decreased to about $150/month.  This doesn’t include medical costs because we pay nothing for insurance or medical bills.  It does include monthly contributions to her college fund.

    Post # 14
    Member
    3175 posts
    Sugar bee
    • Wedding: May 2012

    @Kkaattii:  My son is 2, now, and it hasn’t changed *too* much. He grows out of clothes more slowly, so that does save money, but he eats a heck of a lot more (and it’s not free 🙂 ). Literally, he eats the same portions as my Dear Fiance. We eat mostly meat, veggies, fruit & dairy, so groceries have gotten expensive. I would say that I spend around $150/month on him now, and most of that is food. I’ve never paid for daycare, so that hasn’t been an issue. 

    Post # 15
    Member
    1855 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: September 2012

    @Kkaattii:  I couldn’t Boyfriend or Best Friend b/c my son would not latch.  Several lactation consultants tried time and again and he wanted absolutely nothing to do with it.  His weight was down so much after the first few days that we had to chalk it up to a lost cause.  I did exclusively pump for the first 4 months, but you just can’t keep that up forever, and we ended up finding out that DS was lactose intolerant when we tried to switch to formula (I don’t eat a lot of dairy so we hadn’t really noticed the issue when he was drinking breastmilk), so we had to find a soy formula.  

    Post # 16
    Member
    515 posts
    Busy bee
    • Wedding: September 2011 - Clark Gardens

    @Kkaattii:  I’m assuming it is going to be a different answer for everyone. Poor latch, poor supply, other medical issues, the mother’s work/work hours, mother’s preference, etc.

    The topic ‘MommyBees- $$$ Question!’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors