(Closed) Outrageous Grocery Bills! Or so I think…

posted 5 years ago in Cooking
  • poll: How much do you and your SO/ spouse spend on groceries a month?
    $200-300 : (96 votes)
    26 %
    $300-400 : (133 votes)
    36 %
    $400-500 : (79 votes)
    21 %
    $500+ : (64 votes)
    17 %
  • Post # 3
    Member
    2719 posts
    Sugar bee
    • Wedding: August 2010

    I try to stick to about $150-200 per month.

    Post # 4
    Member
    9674 posts
    Buzzing Beekeeper
    • Wedding: September 2012

    We easily spend $600+ per month on groceries, including paper and cleaning products, even for just the two of us.  Eating healthy and organic costs a lot more than junk and processed food.  Bummer, but it’s true.  We just budget for it, though.

    Post # 5
    Member
    8455 posts
    Bumble Beekeeper
    • Wedding: April 2013

    @Soon2bBB:  You can save a bunch of money by doing the prep work for cooking yourself (i.e. no pre-wash or pre-cut).  We buy whole chickens that we breakdown ourselves.  We also make our own chicken, beef and vegetable stocks the same way you would in a restaurant.  Another cost saver is baking your own breads.  Hope these tips help.

    Post # 6
    Member
    2457 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: September 2012

    We do one large shopping trip per month, which is usually around $250 – $300. We do a few other trips between to pick up things like milk, eggs, or fresh veggies. Overall, I’d say it’s around $350 – $400. Also depends sometimes on if we entertain friends, as we tend to buy a few snackfoods as well as wine/beer to accomodate them. 🙂

    Post # 7
    Member
    556 posts
    Busy bee
    • Wedding: September 2012

    I’m not good at keeping track but I spend between $150-200 each week. We eat pretty much all our meals at home and have our teenage stepson with us most weekends. We don’t shop at expensive stores but we do splurge on good meats and produce. Plus I bake a ton. It blows my mind how much we spend on groceries!

    Post # 8
    Member
    1855 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: September 2012

    Before you feel too bad, make sure you factor in what you would be spending if you were going out to eat all the time.  My grocery bill is high, but like you, I’m cooking most of the time and eating unprocessed and sometimes organic foods.  For me, Darling Husband, and my 4yr old, we’re in for $500 a month, counting cleaning products.  To cut costs, you can use dried goods, frozen foods, buy in bulk, cook large amounts (so there’s little wasted food) and freeze left-overs.

    Post # 9
    Member
    329 posts
    Helper bee
    • Wedding: July 2014

    We also are trying to cut out processed/pre-made foods and cooking a lot more. I always think we sepnd so much mre, but if you think about it, last night I made turkey burgers from ground turkey. It made 8 burgers, and with the buns and fries total, it was about $9 for all of it, and we have plenty of left over. Usually, $9 would buy a bag of forzen Tyson chicken tenders or something, which are a lot worse for you and don’t really give you that much. We spend about $500 as well probably a month. I’ve been looking into getting a Sam’s club membership and buying in bulk things I can freeze, like bread, veggies, etc and pantry food. It would cost more upfront but really we would be spending less per pound and wouldn’t be running to the store every other day and picking up things you don’t need while you’re there. Eating healthy is hard, and sometimes feels like its more expensive, but anything that requires you, the consumer to make yourself, will be cheaper than something that someone in a store or factory put together. 

    Post # 10
    Member
    12976 posts
    Honey Beekeeper
    • Wedding: November 1999

    We probably spend about $400 a month these days… I like organic meats/produce, and that comes with a price.

    Post # 11
    Member
    6015 posts
    Bee Keeper
    • Wedding: March 2012

    I do alot of shopping at the farmer’s market.  that’s the ONLY thing keeping us on any kind of budget.

    Post # 12
    Member
    546 posts
    Busy bee
    • Wedding: January 2013

    We spend aroun $300 a month for the two of us.  I am no where near an extreme couponer, but I always check out the flyers in the mail before we shop.  I buy in bulk when I see a good deal, I buy meat when it is on sale and freeze it.  And I use any coupons that might be in the flyers.  I swear just that little but of trying to save helped out a lot.  We eat lots of fruits and veggies.  And we eat well rounded meals.  We also do a bit batch cooking.  Chili, soups, homemade spegheti sauce, things that we get multiple meals from.

    Post # 13
    Member
    9142 posts
    Buzzing Beekeeper
    • Wedding: November 2013 - St. Augustine Beach, FL

    @Soon2bBB:  $60 a week for two adults.  Plan your meals for one protein and two sides for a week and stick to them.  We also do lunches of left overs, sandwiches, soups, and salads with the above budget.  We make breakfast, lunch, and dinner for two adults for 5-6 days with the above budget.  I also try not to go to the store on a certain day each week and instead shop when we have cooked all of the meals out of the last shop.  I do shop 1 additional day per week for staples like bread and milk (FH drinks two gallons a week!) as necessary.

    Post # 14
    Member
    114 posts
    Blushing bee
    • Wedding: August 2015

    I’m not sure exactly how much Fiance and I spend monthly, but we try to spend as little as possible. Have you heard of emeals.com? It’s a website Dave ramsey recommends for meal planning. You pay a small subscription and the website gives you a meal plan and a grocery list for a specific store. You can choose different meal plans like “clean eating” and “organic.” The weekly cost to purchase the 7 meals is about 60 dollars, but depends on the store and meal plan you choose. Another tip for saving money on groceries is to buy generic brands….the store brand pasta/soup/rice/meat/etc is exactly the same as the more expensive brands.

    Post # 15
    Member
    2902 posts
    Sugar bee
    • Wedding: March 2014

    Well over $500. Eating healthy is very expensive. If I ate more carby foods I could save a ton but I would blow up like a balloon. Also grocery shopping in the states is much cheaper than shopping somewhere like Australia.

    The topic ‘Outrageous Grocery Bills! Or so I think…’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors