(Closed) Outrageous Grocery Bills! Or so I think…

posted 7 years ago in Cooking
  • poll: How much do you and your SO/ spouse spend on groceries a month?
    $200-300 : (96 votes)
    26 %
    $300-400 : (133 votes)
    36 %
    $400-500 : (79 votes)
    21 %
    $500+ : (64 votes)
    17 %
  • Post # 17
    Member
    6240 posts
    Bee Keeper
    • Wedding: August 2013 - The Liberty House

    We probably spend $100/week. We live in an expensive area and like to eat healthy- lots of fruit, veggies, fish, etc. so getting groceries that cheap is just not really an option for us

    Post # 18
    Member
    1675 posts
    Bumble bee
    • Wedding: October 2010

    We spend over $500/month for two people. We eat organic meat and dairy and as much organic produce as we can. We both eat three meals a day at home and place a very high value on high-quality whole foods.

    Post # 19
    Member
    233 posts
    Helper bee

    We tend to spend $150-$200 (if that) a month, with just two of us. We eat very well and tend to buy in bulk, especially with meats we can freeze. We only buy what’s on sale and do lots of planning before we go out shopping by checking various flyers online and doing price comparisons. 

    Usually this works out to us having the basics for multiple meals, like I cooked a pork roast, which we had a few nights, and then I put the remaining pork in the slow cooker with honey-garlic sauce to have pulled pork. This week we bought two packages of coleslaw mix (on sale 0.99/each), a 10lb bag of potatoes (on sale 0.99), and chicken soup broth ($1.00 at the Dollar Store), which I used to make a big batch of cabbage and potato stew. We’ve had that for lunches for the past four days.

    We’re students and I’m naturally cheap, so we tend to be picky with our money. So far it has worked out very well for us.

    Post # 20
    Member
    1044 posts
    Bumble bee
    • Wedding: June 2014

    We spend a disgusting amount of money on food. Each trip to Whole Foods runs anywhere from $50-$100, and we go every few days. it seems like a lot but when I break it down it makes sense.

    We eat a lot of fresh foods and that means extra trips to the market, extra money for fresh, organic, non processed foods. FH and I believe we’re putting the money in here and aren’t spending it later on in doctor bills. 

    Post # 21
    Member
    9053 posts
    Buzzing Beekeeper
    • Wedding: June 2010

    food is always our budget buster.  We easily spend over $650/month on groceries. We don’t eat a much processed/convenience food.  However an apartment sized fridge/freezer makes it tough to stock up on sale items so we can’t fully take advantage, even for things we eat lots of like chicken breast. 

    Post # 22
    Member
    9824 posts
    Buzzing Beekeeper
    • Wedding: September 2013

    I think I’m spending about $350-400 a month for the two of us (including groceries, personal products, cleaning products).  I’d like to cut down a bit.

    Post # 23
    Member
    1474 posts
    Bumble bee
    • Wedding: December 2011

    @Soon2bBB:  I second the PP who suggested EMeals! Its Dave Ramsey endorsed, actually. It costs a tiny amount per month (maybe $5?) but they send you a meal plan each week based on what the sales are in the grocery store you prefer to shop at! It really keeps us on track.

    Post # 24
    Member
    1137 posts
    Bumble bee
    • Wedding: September 2011

    I’m a big couponer, and I bet my grocery bill is under $200 a month, sometimes under $100, it just depends. We have a chain here that does super doubles/triples once every month or so and I try to stock up when I can then.

    What I’ve learned is if I find a great deal for something then I buy a bunch. This goes for cleaning products as well. I’ve found that stocking up is ag reat way for us to save money. Take pasta for example – I have various shapes, all bought for less than 10 cents a box (if not free), and I can use it for all sorts of meals. I do this with any stables that have long shelf lifes. Sure, I have to not be super brand picky, but even if I was, I can usually get that specific item for a lot less than I normally would.

    Post # 25
    Member
    2622 posts
    Sugar bee
    • Wedding: November 1999

    @Soon2bBB:  we are/were in your boat and also in Cali.   I have found I have been able to bring my bill down some by shopping my veggies at the local Asian mart. so much cheaper! Then we have a second freezer and I stock up on really good meat sales. I have slowly been bringing my bill down to about 100-125 each week from about 150-175 actually.   

    some of our problem/money issue is 

    1) Darling Husband eats a ton! he is very tall and lifts heavily. (as in just 1.5 lbs minimum of meat just at dinner, 2 dozen eggs a week, etc)

    2) We dont cook any grain except sweet potatoes. These would normally be a cheap filling food for other people

    3) Darling Husband doesnt like beans, I do but only eat them sometimes.

    so that leaves fresh veggies, fruits meat and seafood. And eggs, lots of eggs. We do some dairy, but not a lot. These are not cheap things to buy!

    Post # 26
    Member
    408 posts
    Helper bee
    • Wedding: September 2012

    Our budget is $75/week, and that includes household/cleaning products as well.  We stick pretty well to it, occasionally going a little over.  What really helped me was menu planning, so I’m going out with a list and I know I’ll have everything to cook the 4-5 dinners I have planned that week instead of randomly picking things out of the aisles and having to hodge podge dinner together.

    Post # 27
    Member
    1863 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: August 2012

    My Darling Husband and I spend around $300 a month.  It’s just the 2 of us and our cat, but I usually spend between $50 and $60 and try to go to the store only once a week.  We’re starting to spend more because we’re both working out at the gym and trying to eat more protein.  It’s so hard not to buy all of the carby stuff though!!!  Way cheaper and I crave it constantly.  We try not to go when we’re hungry (always adds more to the cart!) and I make most everything we eat.  I’m the oldest of 8 kids, so with 10 people miniumum at home each night, my mom taught all of us how to shop smart.  Use coupons, look through the sales fliers, buy and plan meals around what’s on sale, etc. 

    Post # 28
    Member
    5659 posts
    Bee Keeper
    • Wedding: August 2012

    @Soon2bBB:  Costco is good but honestly it’s not always the cheapest. Their chicken breasts in the 2 packs are the same price as safeway’s eating right when it is regular price. Start watching the ads and stock up when meat is on sale and freeze it.

    However, even though I do that  we still end up around 500 per month because eating produce and fresh food is just not that cheap. Coupons etc are mostly valid for boxed items and we don’t eat that way, we also don’t keep many snacks in the house. It would be cheaper also if I didn’t cook to recipes and need ingredients for those but baking chicken and steaming broccoli every day gets boring LOL. We live in Seattle so we don’t have access to farmers markets year round, if you do that’s awesome and yo ushould try that!

    Post # 29
    Member
    287 posts
    Helper bee
    • Wedding: May 2010

    @Soon2bBB:  I live in CA too, everything is more expensive here! We (2 of us) spend 500+ a month on groceries and Costco runs, plus another few hundred eating out. We eat healthy, lots of fresh fruits and veggies. I think the few bottles of wine per week also add to our large expense. Whenever I see families of 4 eating for 200/ month (so many pinterest posts on how to do this) I feel bad because you know it is so much junk and processed stuff. Fresh and organic costs a lot! 

    Post # 30
    Member
    2418 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: August 2015

    I spend between $150 and $250 a month, including cleaning supplies, shampoo, body wash, etc. I’m working two jobs right now so I’m only hope between 10-12 nights a month. I try to make meals that will last a few days as leftovers for lunches, etc.

    Post # 31
    Member
    2622 posts
    Sugar bee
    • Wedding: November 1999

    @MsJ2theZ:  do you have Safeway in WA? I think you do, but their Just 4 U program has personal prices that are really good! And often they will have a digital coupon for the same item which makes it a fabulous price.

    What I was suprised at was that they tailor it for your history, so for me we get great deals on veggies, fruits and meats. when I stick to those items at the store I can get a ton of stuff for not much money.  

    The topic ‘Outrageous Grocery Bills! Or so I think…’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors