(Closed) pasta bar, yay, nay? how much money do you think?

posted 5 years ago in Food
Post # 3
Member
8487 posts
Bumble Beekeeper
  • Wedding: April 2014

We’re gonna do a pasta bar. But ours is going to be catered, so I have no idea what it would cost you personally.

Post # 4
Member
9056 posts
Buzzing Beekeeper
  • Wedding: June 2010

I think it’s a good idea, but if you’re self catering, who would actually run it?  When I think pasta bar, I think where you tell the person what you want and they make it in a skillet in front of you?  Pasta without sauce on it yet doesn’t exactly hold well, it just gets kinda sticky, so I’m not sure how well it would lend to just being a big pot plain waiting for people to serve themselves.

Post # 5
Member
7489 posts
Busy Beekeeper

@futuremrsbc:  Sounds great! I don’t know how much it would cost, but I love pasta!

Post # 6
Member
1770 posts
Buzzing bee
  • Wedding: April 2013

I don’t really like pasta, but I know a lot of people do and it sounds like you’d have a variety of pasta, so I say go for it.

Post # 7
Member
1224 posts
Bumble bee

It’s a good idea- I’ve toyed with it for my future wedding lol. I’ve heard you can cook the pasta until it’s just underdone, rinse in cold water to stop the cooking (or dunk it into ice water), toss with olive oil, and put in Ziploc bags. When you’re ready to cook it, dunk it into boiling water for about a minute and voila- cooked pasta! This also prevents it from sitting for long periods of time, getting mushy or sticky, because you can make a small amount at a time. I haven’t tried it, so you probably wanna try it at home to be sure it works. You definitely need to figure out who’s in charge of cooking/serving- if you don’t have any friends who could do it, maybe you could call the local colleges that have a culinary program? Sometimes students are willing to do grunt work for a small fee so they can say they’ve had a little experience.

Post # 8
Member
214 posts
Helper bee
  • Wedding: August 2014

sounds good but who will serve the pasta and the sauces, to make sure there is always enough

I love pasta and everything you named

Post # 9
Member
3092 posts
Sugar bee
  • Wedding: June 2013

We did this for our engagement party. Our guests loved it.  We did skewers of shrimp, meatballs, and veggies so people could just pick one kind or mix-n-match.  we had maybe 20 people, more than enough food and the cost was about 200$ for food, mostly because of the shrimp, chicken, and meatballs.

 

ETA:  it was a lot of work.  Although my personality made me want to get everything prepped and ready to go FI’s parents were much more laid back saying, “oh don’t worry about that yet.”  So needless to say it was a mad rush to get everything cooked and ‘s parents ended up cooking well into the beginning of the party.  for this reason we are going to cater our Rehearsal dinner.  The parents want to put it on for us but we want them to actually enjoy the party.

Post # 10
Member
2295 posts
Buzzing bee
  • Wedding: April 2013

I have no idea on cost, but I would love it! I would suggest throwing some cut up chicken in as an option in addition to the meatballs if you can swing it.

I thought about having Fazoli’s cater our wedding and it was going to be under $10/person. Didn’t end up doing it but it seemed like a crowd pleaser to me – everyone should be able to find something they like, be it pasta plain or salad with chicken or the whole works!

Post # 11
Member
1026 posts
Bumble bee
  • Wedding: September 2012

 

As far as serving pasta, I think its a great idea and super yummy.  You might want to add some chicken and veggies to make it appeal to more people.

For price:

1lb pasta= 8 servings=$2/lb x 20(ish)lbs=$44.00

16oz jar sauce= 4 servings=$2/jar x 40(ish)jars = $80.00

Cheese= Anywhere from $20-$100 depending on what kinds/how expensive they are

Meatballs- cheaper if you make your own from ground beef then if you buy premade.  Not sure of price off  the top of my head

Chicken/Veggies- again cheaper to cook your own, but not sure of price off top of my head

Salad usually $1-$1.25/serving with veggies and dressing= $150-$200

Bread- usually $0.50/serving with butter= $75-$100

Other things that may be a cost

Plates, cups, silverware, glasses

Chafing dishes to keep food hot

serving utensils

cleaning supplies

Also- if you self cater, who will set up the food?  You will be at the ceremony/taking pictures when food needs to be laid out.  Who cleans up?  Even with disposable plates, you’ll still have a lot of dirty dishes to deal with from the buffet.  As a PP mentioned cooked pasta tends to stick and clump without sauce- you will need to either have someone assembling semi cooked pasta on the spot, or toss the noodles in oil before they go on the buffet

Self catering can be great- we did it for our wedding and it went well, everyone loved the food but Darling Husband and I both have a catering/restaurant background and hired some staff to set up and clean up.  It really depends on how comfortable in the kitchen you are, and how much help you can get the day of the wedding. 

 

 

Post # 12
Member
431 posts
Helper bee
  • Wedding: November 2014

Great Idea! 🙂 I love pasta!

Post # 13
Member
11273 posts
Sugar Beekeeper
  • Wedding: April 2012

@futuremrsbc:  it sounds yummy.  have you considered lasagna as well?  it’s something you can do well ahead of time and freeze.  it also serves easy.

i hope you are considering salad, buns and maybe another meat of some sort.

Post # 14
Member
2104 posts
Buzzing bee
  • Wedding: July 2011

Yum yum yum!  Only issue I foresee (other than servers) is if you have any guests with celiac disease/gluten intolerance.  We had our favorite Italian restaurant cater our wedding…and forgot Mother-In-Law is gluten intolerant.  Whoops.  Luckily she is gracious and made do with some of the meatballs without pasta.

Post # 16
Member
1856 posts
Buzzing bee
  • Wedding: March 2013

You might want to get pricing from Italian restaurants that cater – it wasn’t something we wanted but I came across several who would do family style pasta dishes plus salad and bread for $10 per person. I’m really not sure you’d be able to self-cater for much less than that, and it would help with the who is cooking it problem.

The topic ‘pasta bar, yay, nay? how much money do you think?’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors