(Closed) Poll: JW, grocery budgets…

posted 6 years ago in Home
  • poll: What is your grocery budget? (numbers based on a household of 2, but clarify in the comments)
    $150-200 : (17 votes)
    14 %
    $200-250 : (13 votes)
    11 %
    $250-300 : (21 votes)
    18 %
    $300-350 : (14 votes)
    12 %
    $350-400 : (17 votes)
    14 %
    +$400 : (37 votes)
    31 %
    Other : (1 votes)
    1 %
  • Post # 3
    Member
    3175 posts
    Sugar bee
    • Wedding: May 2012

    Our food budget is $120/week for 3 people. The budget includes all household items, food and wine (which we drink almost nightly). We don’t eat grains or processed foods, so it is really hard to get the budget any lower than that. My fiance & son also eat a TON (my fiance is 6’4″ and my son eats as much as he does in a sitting). I’ve given up trying to cut it much more, I’m pretty much doing everything possible.

    ETA: If you don’t include wine & household items, ours is more like $75-80/week, so I’m not sure how to vote!

    Post # 4
    Member
    2442 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: April 2011

    I spend about $500 monthly.  Four people, two adults and two teenagers.   We rarely go out to dinner.  Produce and seafood can be pretty expensive.  I have a full sized freezer in the garage.  Whenever something expensive is on sale, I load up!  There is no way around the expensive produce though.  Just try and buy seasonal.  

    Post # 5
    Member
    368 posts
    Helper bee

    We spend around $60 to $80 a week, and this includes ALL household items. Usually it’s $60 one week, and then $70/$80 the next.

     

    Post # 6
    Member
    223 posts
    Helper bee
    • Wedding: December 2010

    We spend between 500 and 600 a month.  2 adults, 1 teenage girl

    I am a Whole Foods lover and love fresh fruit and veggies!!  I also have a dairy allergy so we have to buy seperate milks, ice cream, butter, etc.  I pack and take my lunch 4 out of 5 days in the week too so that adds up.  

    Post # 7
    Member
    14485 posts
    Honey Beekeeper
    • Wedding: June 2011

    I’d say typically about $350 for the two of us for food each month.  Since I happen to have my monthly budget spreadsheet open… last few months grocery/dining out (which is really my husband buying lunch cause we dont eat out and I always pack somethign)/wine have been, 270, 387, 482, 253, 454.  If just grocery store: 138, 120, 347, 121, 270.

    Post # 8
    Member
    4465 posts
    Honey bee
    • Wedding: June 2010

    I’d say anywhere from $350-$400 a month, not including booze.  This is in Manhattan, so I think we’re doing a pretty good job!  I eat breakfast at home and bring my lunch to work everyday.  My husband gets free breakfast and lunch at his job.

    Post # 9
    Member
    10288 posts
    Sugar Beekeeper
    • Wedding: October 2011

    Ugh, too much! I spend roughly $125 p/week (or $500 p/month) at the grocery store but we go out to lunch almost every day. Lunch runs us about $20 a pop for both of us so that’s an additional $100 p/week (or $400 p/month). It’s really sickening to think that we spend almost $1k on food, pet & home necessities each month.

    We could spend less but I’ll admit that I don’t bargain shop and I pretty much buy what we want. We have steak often, I buy a lot of fresh fruits and veggies and we normally use all name brand items. Not that there’s anything wrong with the generic brands, we just opt for the name brands which obviously cost more.  

    ETA: This is just for Darling Husband and I. 

    Post # 10
    Member
    3943 posts
    Honey bee

    We spend around $500/month for my fiance and I. We hardly ever eat go out to dinner, and we bring our lunches to work everyday.

    It’s an expense I am always trying to lower-I shop based on the sales ad, stock up during sales, and use coupons when possible. We eat a lot of fresh produce so I try to buy in season. Food is just expensive!

    Post # 11
    Member
    46406 posts
    Honey Beekeeper
    • Wedding: November 1999

    We put $400 per month aside for groceries . This includes household cleaning supplies and toilet tissue.

    Wine is a whole separate line!  ( We drink our own for the most part.)

    Post # 12
    Member
    1622 posts
    Bumble bee
    • Wedding: September 2011

    We spend $50 a week for 2 people and 3 cats.  That includes non-grocery household products.

    Post # 13
    Member
    724 posts
    Busy bee
    • Wedding: October 2014

    I don’t currently live with my Fiance but my roommate and I do share all of our groceries. She is vegetarian and I have adopted a vegetarian diet since living with her although I do still eat meat if we are out or when I am with my Fiance and family. We typically spend about $100 per week on groceries and household items (so $50 per person). We have only eaten out once since January 1st and bring our lunch to work & school every single day. We eat tons of fruit & veggies and also buy lots of whole grains such as Kashi. I don’t think ~400 dollars per month is bad for the fruit, veggies, and healthy food we buy! 

    Post # 14
    Member
    7311 posts
    Busy Beekeeper
    • Wedding: October 2011 - Bed & Breakfast

    We spend $800ish a month on food for 3 homemade meals each day for 3 people (myself, 6’4″ Mr. LK, and teen male LK). When teen LK is having ah hungry day, do not stand between him and food. It’s scary. LOL We eat all organic. I am hoping to lower our bill somewhat once we are in the new house and have space for a deep freezer. Then we can buy a 1/2 side of beef, pork, etc. and have some place to store all of the meat. Buying in large quantities directly from the farmer will help reduce our carnivore costs. 🙂 We also participate in a CSA, which reduces our produce expenses in the growing months and supports local farmers.  

    Post # 15
    Member
    4693 posts
    Honey bee
    • Wedding: October 2013

    $40/week for my SO and I and our cat.

    Post # 16
    Member
    1944 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: June 2009

    There’s just 2 of us and we spend about $80/wk. We are eating pretty healthy now and I’ve gotten into organic foods so I’m willing to spend the money on fresh produce. For cleaning stuff I buy in bulk at Costco so I’m only getting that stuff every 3-4 mths or so, if even that.

    The topic ‘Poll: JW, grocery budgets…’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors