(Closed) Making Cuts to the Grocery Cart :(

posted 7 years ago in Money
Post # 32
Member
14926 posts
Honey Beekeeper
  • Wedding: June 2011

I dont really make a set list of things to buy.  What I buy is based off of what is on sale that week.  If something is on sale and it’s non perishable, I stock up to last me a LONG time.  Spaghetti sauce, pasta, a few canned soups, canned tomatos.. .I dont eat it often, but I stock up for ‘in case’ lazy meals.  For veggies, I always buy the one or two that is on sale that week and we’ll have that.  For meat, same thing, whatever is on sale, a lot of times its the 3+ lb bags, so I just freeze whatever I dont use and use it later during weeks I dont want to or dont have time to shop, or that dont have any good sales running.  I dont normally buy junk food, cause I just dont want it around to eat and it saves money.  We dont eat out, but once again, that’s cause eating out is not as healthy.  The only thing Im’ slipping on lately is buying lunch.  But even with buying lunch almost daily, our totally dining is $300-350/month tops.  I think buy sale and stocking up is key.

 

Post # 33
Member
979 posts
Busy bee
  • Wedding: June 2013

Fiance and I just signed up for Emeals.  It’s endorsed by Dave Ramsey and you get emailed a custom menu every week.  Groceries for 2 are $60/week and they send you additional coupons on top of that.  We’ll see how that goes!

Post # 34
Member
47206 posts
Honey Beekeeper
  • Wedding: November 1999

@Ms.GoodEarth:  There is almost no protein in the example you gave.

Post # 36
Member
11269 posts
Sugar Beekeeper
  • Wedding: April 2012

that’s a lot of money to spend on groceries and dining out.  it’s very easy to trim that.  there’s alway coupons online for grocery items and restaurants.  i would make it a challenge each week to find what you’re looking for.  have fun with it.

when i go out to eat, i almost always have leftovers.  if you do, take them home and have them for lunch the next day.  i do.

i always buy things on sale.  if chicken breasts are on sale, i buy a bunch and freeze them in packs of 2. 

i also buy cheaper cuts of beef.   for roasts, i put them in the crock pot and they turn out nice and tender every time. 

i buy bulk meat from costco and cut it myself and freeze it.  i once made about 25 good sized steaks + 2-3 small roasts with only $45 of beef.   the big pork loins at costco are great too.  i cut them into nice chops and/or smaller roasts and freeze them.  these last us for months.

pasta and rice are cheap.  i always have leftovers and end up eating them the next day for dinner as well.  potatoes are cheap too. 

stews and soups are great to make in bulk and good leftovers for dinner or lunch the next day.

cut back on the snacks (they are expensive) or only buy them when they are on sale.

Post # 37
Member
1924 posts
Buzzing bee
  • Wedding: May 2013

@julies1949:  Actually, there’s a lot of protein in my diet, just not meat (I’m a vegetarian).  Greek yogurt is incredibly rich in protein, 8 oz of greek yogurt has 24g of protein in it.  Ezekiel break is 4g per slice.  Also parmesan, hummus, and veggies have protein in them.  A person my size is supposed to get about 40g of protein a day, which I almost always get.  Myths about vegetarian diet is the lack of protein πŸ™‚

Post # 38
Member
470 posts
Helper bee
  • Wedding: November 1999

I have a family of 5 and generally we spend about $150-170 total including other items and diapers 3 times a month. We generally eat out twice a week. One a date night and pizza or subway with the kids. (pizza is about $23 with leftovers and most date nights we go to local places and eat for under $25 including tip)

Post # 40
Member
1924 posts
Buzzing bee
  • Wedding: May 2013

@caits615:  Wow I didn’t realize my diet would be under scrutiny… It was just an example!  The key is that my portions of veggies are a lot larger than my portions of fruit and grains.  It comes out to about 1200 calories a day, which for someone who doesn’t exercise (me, although I know I should), is perfect.  I’m small, I’m only 5’2″.  My Fiance eats very similarly to me but larger portions.  I realize it’s a weird way to eat, but it works for us.

ETA: Anyway, adding things like lean meat or something like that would be helpful since you work out a lot.  I think the other bees all that the right idea: plan meals, waste less food, eat more unprocessed food.  πŸ™‚  Good luck!

Post # 42
Member
41 posts
Newbee

As a university student, I’m in the same boat with trying to spend as little as possible on food… which is hard for me because I love to cook and especially with pricey ingrediants πŸ™ BUT it is possible. It’s already been mentioned to look for food on sale… I can go to the grocery store early on weekend mornings and buy a whole chicken for a dollar or so (but gotta get there early or they’ll all be gone). Then I can make it into a soup and freeze the extra. Another cheapie I like to make is pizza… if you’re not into making your own dough, I like the dough that comes in a can and you can roll out, then of course you can put whatever you want on it. Don’t go for a meal that’s entirely pre-packaged… for example, buy a head of lettuce instead of what’s already chopped up and in a bag. As far as canned food goes, I like to stock up on things like tuna, kidney beans, and chickpeas. They’re versatile and can go in salads, pastas, whatever. Also, try growing your own herbs. It might just be my climate, but things like mint and rosemary grow like mad and are super easy to maintain. 

Post # 43
Member
1924 posts
Buzzing bee
  • Wedding: May 2013

@caits615:  Haha no need to apologize, I edited it after I realized I sounded a bit put off.  I got defensive unnecessarily, and for that I apologize πŸ™‚  I do eat nuts sometimes–I go through phases πŸ™‚

Post # 44
Member
6117 posts
Bee Keeper
  • Wedding: August 2012

I like to plan dinners out and use leftovers for lunches.

We think of 5 dinners  that we like or a few we want to try as new.  I get the ingredients for that (you can use the loss leader ad to plan around your meals), then I write those menus on my white erase board.  If I know which preparable meals there are in the house, then we do better with eating out less and wasting less.  I don’t assign meals to a specific day, but I know what there is that I can make.  Even using pantry items.  Then cross them off the list as the ingredients get used.

Making things with chopped cabbage goes a long way!  Add it to stirfries, hashes, etc. 

I know what you mean about getting in protien.  I aim for 80g/day since I weight lift.  It’s hard and I don’t want to be chewing on meat every snack either! I had to add protien shakes.

Post # 45
Member
362 posts
Helper bee
  • Wedding: August 2014

We usually spend $80-120 every 2 weeks on groceries. We spend an additional $60-80 on eating out for lunch and dinner (2x/ day)

Post # 46
Member
4335 posts
Honey bee
  • Wedding: October 2011

@Ms.GoodEarth:  I thought your diet was pretty awesome! I definitely aspire to eating like that every day, but with maybe some chicken a couple times a week.

The topic ‘Making Cuts to the Grocery Cart :(’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors