(Closed) snap/food stamp challenge. will you pass or fail?

posted 5 years ago in Food
Post # 61
Member
54 posts
Worker bee
  • Wedding: June 2015

I don’t think I could spend less than $29 a week on food and I am not interested in trying. Food is the one thing I do not want to skimp on. 

Post # 62
Member
212 posts
Helper bee

VossinatorsButterfly:  I just wanted to say that the way you feed your family is amazing and inspiring. I think we could all learn from you! I’m sure your kids will appreciate the work you put into shopping, portioning, and freezing, canning, etc. I also believe they will fondly remember the fresh produce from your garden for the rest of their lives. 

Post # 63
Member
381 posts
Helper bee
  • Wedding: June 2012

Someone said they couldn’t do it because of the cost of formula.  If you are recieving the full SNAP benefit you are going to qualify for WIC, which will buy you a certain number of cans per month (maybe 9?  Idk never used it), without reducing your income.  Food banks also provide most non perishable staples).  For 29 dollars a week would I eat much as I do now?  Nope.  Would I be able

to eat enough to maintain a healthy weight?  Yep.

Post # 64
Member
9057 posts
Buzzing Beekeeper

Well given that I had to pay $4.19 AUD today for half a cauliflower I am going to guess that for the average time poor citizen here it would be extremely hard to live on a $29 a week food budget unless you ate really poorly. Living on 2 minute noodles and pasta with jar sauce (no meat) would be the only way. 

That said we don’t spend much on groceries every week because we eat a vegan diet (husband is vegan) so that basically cuts out over half the grocery store anyway. We grow our own vegies except for cauliflower/broccoli/lettuce (because we won’t use pesticides and they get too bug eaten to be worth the effort) and I freeze a lot of the surplus vegetables to be used at a later date.

Then we buy things like lentils and beans in bulk since we use so much of them which saves money. Then I cook from scratch, usually spending one weekend a month making big batches of foods/sauces. This saves a lot of money especially because of the vegan tax (not a real tax just the extra % they put on a product because it is vegan/organic/gluten free/whatever else they think they can gouge for).

 

Post # 65
Member
561 posts
Busy bee
  • Wedding: May 2014

littlechickie:  7-11 is for people in a hurry who are grabbing a meal while filling up their tank.  They are also for people who want to eat something if they get off a shift at 1AM, are starving, forgot to go grocery shopping, and nothing else is open 24 hours.  You have no other options! 

I don’t know anyone who says “let’s go to 7/11 and pick up some lunch!” (maybe”pick up some slurpies” and those slurpies ARE pretty cheap. :))  I have relied on 7/11 college/law school during finals or a big paper when I ran out of caffeine and wanted a sugar rush.  The excessive prices punished me for not thinking ahead.  It’s basically 7/11’s business motto “we’re going to fuck you because you didn’tthink ahead.” 🙂

  • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  audrey_lane.
Post # 66
Member
815 posts
Busy bee
  • Wedding: May 2016

brokeninnj:  yea, that’s pretty doable. I could spend even less and still be satisfied

Post # 67
Member
2455 posts
Buzzing bee
  • Wedding: June 2017

So I looked at my spending for the past year and I averaged out to about $130 per month for food (including going out, things like Starbucks, and alcohol). At $29 per week, that’s about $122 per month (4.3 weeks). More than half of that is from going out. I spent a whole $8 more than that per month.

That said, I also received free meals (such as occasional work sponsored lunches), I don’t eat three whole meals a day (more like two and a half), and I live in the Midwest where things are just cheaper.

Do I think I could do this “challenge”? Yes. Am I going to do it? No.

Post # 68
Member
59 posts
Worker bee

I’d pass. Of course, I usually spend less than that on my weekly groceries ($25!). But, I also don’t have a family to care for. 

Post # 69
Member
2523 posts
Sugar bee
  • Wedding: July 2014

Not quite, but we live off of about $33 dollars a week per person- so not too far off.  I’ve actually found that you can get cheaper better quality meats at butcher shops, and cheaper better quality produce at produce/ farmers markets.  If I tried hard and was more selective about the types of foods I prepared, I could easily get it done to $29 eating mostly fresh foods.  Yes, it isn’t convenient as a one stop grocery store, but by not having so much in 1 stop I end up buying only the things I need and not splurging outside of it.  Aldi is also a good option to fill in for basic grocery items.  

The topic ‘snap/food stamp challenge. will you pass or fail?’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors