(Closed) Supermarket pricing according to states/countries- a game for fun

posted 5 years ago in The Lounge
Post # 3
Member
1269 posts
Bumble bee
  • Wedding: September 2013

This is like the price is right?

Things sound pretty expensive where you are. What’s the exchange rate?

Post # 4
Member
421 posts
Helper bee
  • Wedding: January 2013

The only one I can think of off the top of my head from that list is the 2 liter of coke, which is $1.50 at my favorite grocery store. Also, a gallon of store-brand milk is $3.59 here. I live in Alaska.

Post # 6
Member
502 posts
Busy bee
  • Wedding: October 2013

@theone99:  Not quite that high. It’s close to parity at about 1 AUD = 1.04 USD.

Post # 8
Member
502 posts
Busy bee
  • Wedding: October 2013

@theone99:  Still pretty high though! 😀

Post # 9
Member
1975 posts
Buzzing bee
  • Wedding: November 2013

Living in Sydney your prices are higher then most parts of Australia.

Also yes our dollar value may be similar but our wages are much higher then the average american.

Post # 10
Member
1269 posts
Bumble bee
  • Wedding: September 2013

Oh, interesting.

Last time I got some Coke, it was on sale $5 for three 2 liters. So $1.66 on sale.

I think big mac meal is around  $6 to $6.50 here.

Toilet paper, I go to budget places, so I think mine was about $5.99 for 12. I have seen it at about $8.99 or so at other places.

I do not know about peanut butter.

I know we still have some “5–5 dollar–5 dollar foot longs!” specials from subway.

Ice cream is expensive. I saw $5.99 on some mayfield, and it was only 1 and 3/4 pints. They shrank it come the half gallon. 

$8.99 for a pack of 6 Drumsticks ice cream cones at a regular store. $6.49 at Walmart.

I live in Georgia, USA.

Post # 13
Member
1346 posts
Bumble bee
  • Wedding: November 2012

@theone99:  I know how you feel with the Dyson!!! We just brought the animal one and it was about $730 on sale for the vacuum

And in the US its RRP is $499!

Post # 14
Member
456 posts
Helper bee
  • Wedding: May 2012

@theone99:  sounds like denmark. I was looking at kitchenaid stand mixers and on amazon.com the one I want was about $350 but the cheapest I can find it here is around $750. 🙁 and of course we can’t get them from the US because of the voltage difference.

a 1.5 ltr. bottle of soda is about $6 and a pint of ice cream is $9-10. bloody expensive!

Post # 15
Member
1975 posts
Buzzing bee
  • Wedding: November 2013

@theone99:  well of course prices of things are more expensive but you made no comparison to your wage.

Someone on say $10 an hour at work will think a $500 vacuum is as expensive as the next person on $20 an hour with a $1000 vacuum.

The topic ‘Supermarket pricing according to states/countries- a game for fun’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors