(Closed) What is an average monthly grocery bill for 2??

posted 10 years ago in Home
Post # 47
Member
1699 posts
Bumble bee
  • Wedding: September 2010

We eat healthy, whole foods for about $70-80/week, so $280-320 a month. That includes three meals a day for each of us, as well as hosting 7 people once a month. I shop from a strict list to keep costs down.

Post # 48
Member
369 posts
Helper bee
  • Wedding: December 2011

@julies1949: Ooh, great tip! Thanks!

Post # 49
Member
909 posts
Busy bee

I would say at least $400 in food, but we spend $500-$600 per month once you thrown in all the bathroom stuff, some pet stuff, and other misc items. Us Canadians can’t coupon hoard like americans can. Canadian stores ususally have a limit of like 4 items per person and you can’t double up on coupons or sales.

Post # 50
Member
5243 posts
Bee Keeper
  • Wedding: October 2012

About $500+.  Sad.  It really disturbs me, but it is what it is.  I would love to spend less and do more with coupons, but I need to get motivated.  Hah.

Post # 51
Member
1474 posts
Bumble bee
  • Wedding: December 2012

We spend about $400 per month including toiletries and we bring our lunch to work every single day.

Post # 52
Member
1081 posts
Bumble bee
  • Wedding: June 2012

We spend about $250 a month on food, toiletries, and pet supplies.

Post # 53
Member
60 posts
Worker bee
  • Wedding: May 2012

I’d say around $400-500, including a few meals out and toiletries. Razor cartridges, hairspray, etc…. I hate buying things like that!

Post # 54
Hostess
2683 posts
Sugar bee
  • Wedding: June 2011

When we were in DC last year, we pretty much bought anything we wanted and it probably came out to about 400-450 a month. But we cooked at home at least 5-6 days a week. However, I don’t think alcohol (wine, the occasional bottle of liquor for the cabinet) was included in that figure since we usually went to a separate store.

I’m in Kabul now and its insane. I think we easily spend 800-1000 USD/mo on groceries and we eat food from DH’s cafeteria a few nights a week too. But obviously Kabul is a bit of a different story.

Post # 55
Member
71 posts
Worker bee
  • Wedding: September 2010

Really depends on what you buy and where you live. It’s not unusual for my husband and I to spend 400+ on groceries a month. I try and buy as much fresh organic produce and meats and very little packaged stuff so my grocery bill is obnoxious. Wish I could use coupons but we never buy any of the stuff that has coupons on it!

Post # 56
Member
1407 posts
Bumble bee
  • Wedding: June 2010

I shoot for around $50 a week or $200 a month, but it usually is closer to $300-350. I cut down on the cost of cooking dinner using EMealz.com – I swear by it! Not always the most gourmet dinners but it has nice variety and helps you cook with what you have for the week rather than having a bunch of leftover ingredients. Other than dinner ingredients, I buy a few frozen lunches, cereal, some beverages and a few snacks. We both eat breakfast & lunch at work and DH’s work pays for it so we don’t need to keep a lot of food in the house. I’m sure if I packed complete lunches for both fo us every day it would be more like $400 a month.

Post # 57
Member
1456 posts
Bumble bee
  • Wedding: April 2011

$400 – $500. We have a high grocery bill, but we do eat very well. The cost comes from lots of produce, organic foods, fish, Greek yogurt, soy milk, and so on. Fresh foods are never cheap!

Post # 58
Member
3282 posts
Sugar bee
  • Wedding: January 1993

DH spends about $30-$50 a week on groceries for two. Using $40, that’s under $200 a month. I make a couple random trips for small things sometimes, but I would say it’s under $250.

DH does a lot of coupon searching and buys on sale.

Post # 59
Member
657 posts
Busy bee
  • Wedding: December 2010

I agree with the range most people are suggesting. We budget $500 for our food, cat’s food, and also some beer and wine. We often don’t spend it at all, but spend at least $400.

Post # 60
Member
362 posts
Helper bee

I try to stick to a budget of $320 a month or $80 per week.  It’s hard sometimes!

Post # 61
Member
3997 posts
Honey bee
  • Wedding: June 2014

Haha these numbers seem so high to me, but I guess it does depend on where you live. We spend about $200 per month on groceries and we buy fresh produce, no junk food, yogurt, soy milk, regular milk, bakery bread, etc. We usually have steak, chicken, or pork chops with our meals, we just buy when things are on sale and usually stock up and freeze the meats (: SO has worked part time during school since he was 15 at a grocery store (in produce, stocking shelves, and the meat department) so he’s good at knowing when things will go on sale and what things are good deals (: It makes a huge difference. Plus we shop at the cheaper grocery store near our condo. Because we don’t have a car and have to carry our groceries, I think we only get the stuff we need and not extras like ice cream (which saves $).

The topic ‘What is an average monthly grocery bill for 2??’ is closed to new replies.

Find Amazing Vendors