(Closed) What is your Grocery Budget per month?

posted 6 years ago in Cooking
  • poll: Monthly Grocery Budget
    Less than $200 : (13 votes)
    7 %
    $200 : (15 votes)
    8 %
    $300 : (49 votes)
    26 %
    $400 : (51 votes)
    27 %
    $500 : (31 votes)
    16 %
    $600 : (14 votes)
    7 %
    $700 : (5 votes)
    3 %
    $800 : (9 votes)
    5 %
    $900 : (2 votes)
    1 %
  • Post # 3
    Member
    46371 posts
    Honey Beekeeper
    • Wedding: November 1999

    We live in Vancouver and spend $400. That does not include toothpaste, deodorant, body wash, or soap, all of which I get free by couponing.

    We eat out a couple of times per month, but the grocery budget covers all the other meals including meals taken to work.

    Post # 5
    Member
    1446 posts
    Bumble bee
    • Wedding: May 2012

    I live in Wyoming and we spend about $600…wow that is a lot! We are on a very tight budget but trying to eat a diet based around fruits and veggies is so expensive. I really need to cut down how much we spend but I don’t know how to do it without sacrificing health.

    Post # 6
    Member
    79 posts
    Worker bee
    • Wedding: November 2014

    We always kinda buy the same stuff and it always costs a couple of hundred everytime we shop. I’ll say it’s about 500 a month?

    Post # 7
    Member
    7174 posts
    Busy Beekeeper

    Los Angeles – we are about $500-600 on groceries (that’s not including household stuff) – that’s just food and alcohol…. that should drop by about $100 (I am trying to cut back on wine!).  Everything else is organic dairy and poultry, grass-fed meat… and as much organic veggies as possible.  If the price is out of control or it’s not a highly polluted veggie, I’ll just the regular stuff.

    Post # 8
    Member
    2067 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: September 2011

    Ours is $300, not including “household” things, like cleaning products, toiletries, etc… But we’re actually under budget every week these days… We budget $75 a week, but are spending between $50 and $60 on average

    Post # 9
    Member
    2822 posts
    Sugar bee
    • Wedding: December 2012

    I live in Seattle & we spend about $350-$400 per month for all of our groceries including toiletries.

    Post # 10
    Member
    9483 posts
    Buzzing Beekeeper
    • Wedding: October 2012

    Uhm, $400-$500 living in New Jersey.  We usually stock up big on certain items so some months may be less/more than others.

    Post # 11
    Member
    1697 posts
    Bumble bee
    • Wedding: June 2012

    San francisco bay area. For us and my 12 year old boy its starting to average 400ish. That’s down from $750!! FI cooks and I like fresh ingredients but we have been eating more canned veggies and shopping at Costco to cut down our bill. We only eat out a couple times a month. And it includes beer and wine. I have to have my wine!

    Post # 12
    Member
    41 posts
    Newbee
    • Wedding: October 2010

    600.  That includes food for 2 people, all household items and toiletries, and dog food for two huge dogs.  We might spend a little more, but we rarely eat out.

    Post # 13
    Member
    1106 posts
    Bumble bee

    Yikes! i feel so poor! Then again, I’m a college student!  My SO and I budget for $50 each per month, so $100.  It does not include ALL toiletries, but both of our parents randomly surprise us and when we visit, we end up going home with toiletry stuff like female things (for me), shampoo, mouthwash, etc.  Also, I tend to hoard a *little* bit so we have a LOT of free samples of stuff from hotels, toothbrushes fromt he dentist, etc.

    But if you include all of that, I would still say in the range of $100 per month because we try to spend less than $5 per item when shopping (a fun little challenge) since our jobs give us little (he does tutoring on campus and I sell a home product) and most money is left over from financial aid.

    Post # 15
    Member
    11394 posts
    Sugar Beekeeper
    • Wedding: December 2010

    $350 is our average. That also includes shampoo, cleaning products, ect. 

    That is for two people, 4 pets & we live in Virginia.

     

    Post # 16
    Member
    6892 posts
    Busy Beekeeper
    • Wedding: March 2012

    I’d say $300. We just went last weekend and it was $130, but we stocked up for ~2 weeks. We *try* to shop at places with store discounts or gas rewards, things like that.

    I’m not including dog food in that. It runs about $40 per month? We buy the big giant bag and it lasts about a month for our 2 mid-size dogs.

    Also not including toiletries. We actually don’t have to buy toilet paper or paper towels for like 6 months out of the year because it’s been a running joke since college that my family gets me a HUGE supply of both for Christmas so we don’t have to spend our money on them. 🙂

    ETA: Live in Metro Atlanta.

    The topic ‘What is your Grocery Budget per month?’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors