(Closed) What's Cheaper??

posted 6 years ago in Money
  • poll: What's Cheaper???
    buying a Subway salad every night : (18 votes)
    14 %
    making your own salad with store-bought ingredients : (114 votes)
    86 %
  • Post # 3
    Member
    1629 posts
    Bumble bee
    • Wedding: June 2011

    Ingredients.  He has to pay sales tax and restaurant tax on that in NYC so 3.99 is probably more than that.  We’ll say 4.50ish.  4.50×5= $22.50.  There’s no way those ingredients cost more than 15 or 17 bucks at the grocery store.  When you divide that back into portions it’s a little cheaper.  At subway you’re paying for convenience and not having to make it yourself.

    Post # 4
    Member
    1477 posts
    Bumble bee
    • Wedding: May 2012

    Ingredients. Also, those items could be used in other meals or snacks, or frozen before they go bad and then cooked up later.

    Post # 5
    Member
    2822 posts
    Sugar bee
    • Wedding: December 2012

    Definitely the ingredients!

    Post # 6
    Member
    1857 posts
    Buzzing bee
    • Wedding: August 2014

    Do any of the people who said ingredients live in nyc? Because I do, and honestly, I’d say subway. Groceries are just more expensive here, especially fruits and vegetables.I buy my lunch for that reason instead of packing from home.

    Also, I don’t think the ingredients would keep a full week, especially the lettuce. I find the produce to be less fresh here and it doesn’t keep as long, especially after its been cut into.

    I use a grocery delivery service and I just plugged all those ingredients in and it came to approx $24, not counting the salt/pepper/oil/vinegar because those you’d have on hand/would last longer than a full week. 

    So, I say subway. Plus, you don’t have to do all the preparing and cleaning of dishes. 

    Post # 7
    Member
    1 posts
    Wannabee

    You ladies need a Reality Check. Have you been shopping lately???

     

    Subway in the end is MUCH cheaper. Dont forget to take into account the cost of soap, water, time etc. Not to mention the ever growing costs of standard veggies these days.

     

    http://foodcoop.com/go.php?id=90

     

     

     

     

    Post # 8
    Member
    4355 posts
    Honey bee
    • Wedding: June 2013

    I was going to say subway. Plus you won’t lose anything to spoiling getting it from Subway. Darling Husband and I have to throw out produce pretty often because with just 2 of us, and mostly just me eating the fresh veg and fruit at work.. I can’t always get through it all.

    Post # 9
    Member
    1257 posts
    Bumble bee
    • Wedding: October 2013

    I said ingredients. Also, I prefer to know what I am eating. Who knows how long those ingredients have been sitting in those black containers. Also, most of those subway ingredients are gmo. I prefer to just go to the amish market/farmers market/organic market to get ingredients for that salad. I personally rather support local farmers than go to a huge corporation for food that has so many additives added to it and that is too expensive…. if that sounded preachy/snarky, I did not AT ALL intend it that way.

    Post # 10
    Member
    790 posts
    Busy bee
    • Wedding: November 2012

    I wouldn’t be surprised is Subway was cheaper or about the same. Buying produce to make a salad involves a lot of washing and chopping, so there is a time cost as well. Most of the vegetables you listed are on the cheaper side, although with lettuce it depends what kind. Cucumbers, onions, green peppers and carrots are on the cheaper side. Tomatoes and fresh spinach are more expensive. I would estimate you’re looking at $12-14 for the raw ingredients, then add the cost of the jarred ingredients, oil and vinegar (which do last longer)…pretty hard to say.

    Post # 11
    Member
    3175 posts
    Sugar bee
    • Wedding: May 2012

    I don’t live in NYC, so it may be different there, but it’d be cheaper to buy ingredients here. I’m also confused about all the ladies with spoiling issues…just buy in smaller quantities! All of those ingredients would last me at least a week in the fridge, and many can be frozen to used in recipes later.

    Post # 12
    Member
    3886 posts
    Honey bee
    • Wedding: September 2011

    Subway’s veggies are cut up in some commissary somewhere, then washed with a mix of water and their choice of chemicals (chlorine, citric acid, etc) to “clean” them, then vacuum packed and sold to each store. There’s no guy in the back of the Subway cutting up lettuce. The preservative wash is what makes the pre-cut bagged salad mix at the grocery smell funny when you open it.

    Subway as a treat now and then is fine by me (although I don’t usually get lettuce on my subs— not because I’m scared of the preservative wash, although some people are; but rather I hate that smell) but I’d not want to base my diet on week-old veggies, especially when the bulk of it is iceberg lettuce that has no real nutritional value.

    Post # 13
    Member
    1110 posts
    Bumble bee

    So if I go out for a salad where I live, I expect to spend about $7-10 on it.  For $5 at my local warehouse store, I can get a nice tub of organic salad greens, that lasts at least a week between me and my fiance.  

    So if I threw in another $5-7 for extra veggies, I’d be set for the week.

    Post # 15
    Member
    672 posts
    Busy bee
    • Wedding: October 2012

    @futuremrsk18:  My fiance’ and I are both chefs and we both say make them at home. You can precut everything and it will last at least a week in the fridge. This should save you money. You would spend $8+tax a night for two at Subway. If you eat every night that is $56+tax a week. If you make the salads at home you can also control the portion sizes better. I suggest trying both out for a week and see what you come up with.

    The topic ‘What's Cheaper??’ is closed to new replies.

    Find Amazing Vendors